19. máj. 2024 o 04:30
TASR, mob, Koktejl

Zuzana Fialová oslavuje 50 rokov: V minulosti zápasila s vyhorením, prežila teroristický útok v Moskve

placeholder
Herečka Zuzana Fialová.
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

V živote si zažila vzostupy aj pády.

Domáce promi
19. máj. 2024 o 04:30
Zuzana Fialová oslavuje 50 rokov: V minulosti zápasila s vyhorením, prežila teroristický útok v Moskve

V živote si zažila vzostupy aj pády.

Jej najprirodzenejšou hereckou polohou je dramatickosť, pri ktorej využíva civilný tragizujúci tón. V tejto polohe sú jej intonácie mimoriadne vnútorne precítené a vypovedané so žiadaným dramatickým efektom. Je držiteľkou viacerých ocenení a diváci s obľubou sledujú jej stvárnenie postáv či už vo filmoch, seriáloch, ako aj v divadle.

„Vždy som obdivovala anglickú kráľovnú za jej sebaovládanie, Winstona Churchilla za schopnosť rozhodovať sa v ťažkých situáciách. Napríklad som veľmi obdivovala vedcov. Mala som nad stolíkom Jamesa Deweyho Watsona, ktorý dostal Nobelovu cenu za objav deoxyribonukleovej kyseliny. A potom, keď som zistila, že svoj objav vlastne ukradol svojej ženskej kolegyni, tak ten vzor padol. Takže pozor na vzory, so vzormi je to ťažké. Nemám ich až tak veľa, ale minimálne zopár veľkých ľudí by som vedela vymenovať,“ povedala Zuzana Fialová, ktorá v piatok oslávila 50 rokov.

Narodila sa 17. mája 1974 v Bratislave. Svet divadla a filmu budúcu herečku vždy lákal a tak sa rozhodla vydať na umeleckú dráhu. Po absolvovaní hudobno-dramatického odboru na Konzervatóriu v Bratislave vyštudovala v roku 1998 Vysokú školu múzických umení (VŠMU. Od toho istého roku je členkou súboru Činohry Slovenského národného divadla (SND).

Pred kamerou stála prvýkrát ako 15-ročná v snímke Posledné hry (1989). O tri roky neskôr účinkovala vo filme Ambro (1992), kde stvárnila úlohu sídliskovej femme fatale v koprodukčnom školskom projekte (s VŠMU). V tom istom roku účinkovala v poslednej televíznej inscenácii režiséra Karola L. Zachara Najdúch.

Po desiatke televíznych filmov, natočených v 90. rokoch, sa v roku 2006 objavila v českej komediálnej dráme Jiřího Menzela Obsluhoval som anglického kráľa, ktorý získal viacero ocenení. Fialová následne účinkovala v ďalších úspešných filmoch.

Jej excelentné herectvo je zadokumentované aj v divácky úspešnej holandsko-slovenskej snímke Dozvuky (2012). Mimoriadny úspech zaznamenal film režiséra Petra Bebjaka Čiara (2017) na námet Wandy Adamík Hrycovej. Príbeh rozpráva o skupinke pašerákov cigariet, ktorí vďaka Schengenu prichádzajú o „prácu“. V roku 2018 Na Festivale International du Film Policier de Liége v Belgicku získala snímka tri zo štyroch hlavných cien. Porota ocenila hercov v hlavných úlohách a to Tomáša Maštalíra a Zuzanu Fialovú.

Jedným z posledných Fialovej filmov bola česká psychologická dráma Modelár (2020). Okrem toho účinkovala aj v populárnych televíznych seriáloch ako Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Panelák (2008), Keby bolo keby (2009), Delukse (2019, 2021), Slovania (2021) či Klamstvo (2023).

Značnú divácku priazeň si Fialová získala najmä ako divadelná herečka. Okrem stáleho účinkovania v Činohre SND hosťovala v divadlách Štúdio L + S, Aréna, Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava, v pražskom Činohernom klube a iných. Herečkinou prvou postavou v SND bola Júlia v Shakespearovom nesmrteľnom diele Romeo a Júlia.

Fialová má za sebou aj režisérsky debut. V roku 2022 predstavila v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave divadelnú inscenáciu Generácia Z – Krása nevídaná. Inscenácia získala v tom istom roku ocenenie Grand Prix na festivale Nová dráma/New drama a divadelnú cenu Dosky za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla.

Umelkyňa je držiteľkou viacerých ocenení: Talent roku 2003, Cena Alfréda Radoka, v rokoch 2006 a 2007 získala cenu OTO, tri razy bola nominovaná aj na divadelné DOSKY a je laureátkou ceny Nadácie Tatra banky (2022).

Vzostupy aj pády

Zatiaľ, čo sa Fialovej v pracovnom živote vždy darilo, v osobnom to nebolo vždy ružové. Okrem trpkého rozvodu s Peterom Matulíkom sa v minulosti musela popasovať aj so syndrómom vyhorenia. Pred deviatimi rokmi českému Blesku prezradila, že si na pol roka musela oddýchnuť. „Prestala som piť alkohol a točiť seriály. Tieto veci mi brali najviac energie,“ vysvetlila. Má za sebou aj traumatizujúcu skúsenosť z moskovského letiska, kde sa aj s priateľmi stali v januári 2011 účastníkmi teroristického útoku.

Pred šiestimi rokmi prišla o milovaného otca Ivana Fialu († 76), ktorý bol významným slovenským horolezcom a trénerom. Okrem Európy pôsobil v 15 expedíciách na piatich kontinentoch sveta. Bol jeden z prvých Slovákov, ktorí pokorili himalájsku osemtisícovku, Nanga Parbat zdolal spoločne s Michalom Orolinom v roku 1971.

Radosť jej ale robí syn Dávid (27) a už niekoľko rokov aj karikaturista Martin Shooty Šútovec, ktorý si získal jej srdce.