25.03.2023 19:30
TASR, Koktejl

Čaká nás ďalší nárast cien olivového oleja? Najväčšieho producenta obmedzilo sucho

placeholder
Sucho pravdepodobne tento rok zníži produkciu olivového oleja (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Sucho spôsobilo prepad produkcie olivového oleja.

Zaujímavosti
25.03.2023 19:30
Čaká nás ďalší nárast cien olivového oleja? Najväčšieho producenta obmedzilo sucho

Sucho spôsobilo prepad produkcie olivového oleja.

A to konkrétne v Španielsku, čo zvyšuje jeho ceny na svetových trhoch. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters. Podľa odhadov Európskej komisie (EK) sucho pravdepodobne tento rok zníži produkciu olivového oleja v Španielsku o polovicu v porovnaní s minulým rokom, čo povedie k nárastu jeho cien.

Španielsko je najväčším výrobcom olivového oleja na svete, keď dodáva približne 40 % svetovej produkcie. Vlny horúčav v čase kvitnutia olivovníkov na jar minulého roka a veľké sucho od minulého leta, ktoré okrem Španielska zasiahlo aj Taliansko a Portugalsko, teda dvojku a štvorku v odvetví, majú negatívny vplyv na produkciu olivového oleja.

Iba tretí najväčší producent v EÚ, Grécko očakáva nárast produkcie, ktorý však nebude dostatočný na to, aby vykompenzoval pokles v Španielsku. "Je to katastrofa," uviedol šéf španielskeho združenia výrobcov potravinárskych olejov (Anierac) Primitivo Fernández. Poukázal na kombináciu viacerých negatívnych faktorov, ako sú sucho, ekonomická kríza a vojna na Ukrajine.

Španielske združenie exportérov olivového oleja Asoliva odhaduje, že v tomto roku bude na svetovom trhu k dispozícii aspoň o 10 % menej olivového oleja v porovnaní so sezónou, ktorá sa skončila v roku 2021, keď sa ho vyrobilo 3,1 milióna ton.

"Každým dňom bez dažďa sa predpovede zhoršujú," uviedlo pre Reuters najväčšie španielske družstvo výrobcov olivového oleja Dcoop. Cena olivového oleja v Španielsku v minulom roku výrazne stúpla. Zvýšenie pôvodne vyvolal nedostatok slnečnicového oleja po invázii Ruska na Ukrajinu. Vysoká inflácia, drahšie hnojivá a sucho však naďalej tlačia ceny nahor.

Liter panenského olivového oleja sa v Španielsku predáva za viac než 7 eur, pričom vo februári 2022 sa jeho cena pohybovala pod piatimi eurami. Podľa štúdie poradenskej spoločnosti Nielsen zdraženie spôsobilo, že objem predaja olivového oleja v krajine v priebehu roka (do februára 2023) klesol o 8 %.

Vyhľadávanie
Sme na sociálnych
sieťach
ringier-icon
© 2010 - 2021
Ringier Slovakia Communities s.r.o.
Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.