11. jún. 2024 o 11:26
TASR, Koktejl

Netanjahu mal súhlasiť s americkým plánom: Črtá sa nádej na prímerie v Pásme Gazy?

placeholder
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Zdroj: TASR/AP

Blinken zdôraznil, že tento návrh povedie k upokojeniu situácie.

Zahraničná politika
11. jún. 2024 o 11:26
Netanjahu mal súhlasiť s americkým plánom: Črtá sa nádej na prímerie v Pásme Gazy?

Blinken zdôraznil, že tento návrh povedie k upokojeniu situácie.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu potvrdil podporu pre americký plán na prímerie v Pásme Gazy, uviedol v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Takisto vyjadril pozitívne očakávania k súhlasu zo strany hnutia Hamas. TASR informuje podľa agentúr AFP, DPA a Reuters.

"S premiérom Netanjahuom som sa stretol včera večer a potvrdil svoj záväzok k tomuto návrhu," povedal Blinken. Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v pondelok prijala príslušnú rezolúciu predloženú Spojenými štátmi, s ktorou súhlasí aj Hamas.

Blinken to označil za sľubné znamenie a pokrok v úsilí o dosiahnutie riešenie v Pásme Gazy podľa neho závisí od tohto hnutia. Plán na prímerie, ktorý 31. mája predložil americký prezident Joe Biden, podľa Blinkena podporujú USA i viacerí svetoví lídri.

Šéf americkej diplomacie sa počas cesty na Blízkom východe usiluje získať podporu pre plán o prímerí. Jeho text okrem prímeria zahŕňa aj prepustenie všetkých rukojemníkov a výrazné a udržateľné navýšenie humanitárnej pomoci do tejto enklávy. Blinken zdôraznil, že tento návrh povedie k upokojeniu situácie v okolí severných hraníc Izraela a lepšej integrácii krajín Blízkeho východu.

Blinken v utorok rokoval s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom i lídrom opozície Jairom Lapidom. Neskôr sa má stretnúť aj s Bennym Gancom, ktorý v nedeľu oznámil odchod z vojnového kabinetu. V stredu americký minister navštívi Katar.