Úmrtie vedkyne a bývalej ministerky školstva Martiny Lubyovej zasiahlo jej kolegov zo Slovenskej akadémie vied (SAV). Pre TASR vyzdvihli jej kvality. "Veľmi nás táto správa zasiahla. Je to pre nás veľká strata z pohľadu odbornosti aj kolegiality. Martina Lubyová bola výnimočná v nezdolnosti a neoblomnosti pri dosahovaní cieľov a bola tiež veľmi zásadová," povedala pre TASR riaditeľka Centra spoločenských a psychologických vied (CSPV) SAV Denisa Fedáková, ktorá bola Lubyovej blízka spolupracovníčka.
Drucker a Čaputová vyjadrili úprimnú sústrasť
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) vyjadril úprimnú sústrasť rodine zosnulej exministerky školstva Martiny Lubyovej. "V mene svojom a v mene ministerstva školstva vyjadrujem jej pozostalým úprimnú sústrasť. Česť jej pamiatke," uviedol Drucker.
Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť rodine, blízkym a kolegom akademičky, vedkyne a bývalej ministerky školstva Martiny Lubyovej. Uviedla to na sociálnej sieti.
Odkaz od Andreja Danka
Za Martinou Lubyovou smúti aj predseda strany SNS Andrej Danko, ktorý ju v minulosti nominoval do funkcie ministerky školstva.
"Dnes sme sa dozvedeli veľmi smutnú správu. Po rokoch boja s ťažkou chorobou nás opustila dlhoročná priateľka a kolegyňa Martina Lubyová. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine a blízkym bývalej akademičky, vedkyne a ministerky školstva JUDr. Mgr. Martiny Lubyovej, PhD. Martinka, budeš nám chýbať, " napísal Danko na sociálnu sieť.
Danko zároveň zdieľal Lubyovej slová, ktoré majú dnes hlboký odkaz:
“Je dôležité, aby človek nezostal so svojou chorobou sám, aby sa neuzavrel a neprepadol depresii. Najdôležitejší je vnútorný psychický postoj. Človek musí mať prevahu, nemal by sa poddávať. Preto je potrebné o chorobe otvorene hovoriť a získať podporu svojho okolia. Dnes je na Slovensku veľa onkologických ochorení, preto je dôležité, aby spoločnosť vedela zohľadniť potreby onkologických pacientov, aby neboli žiadne tabu, aby ľudia vedeli, že táto diagnóza neznamená automaticky konečnú... Najdôležitejšia je však prevencia. O nej treba hovoriť stále, pretože vďaka nej sa dá choroba odhaliť včas, kým je ešte šanca na vyliečenie.”