Niektorí muži prijali svoju plešatosť ako charakteristický štýl a s holou hlavou sú spokojní. Ale pre tých, ktorí sa bez porastu hlavy trápia, majú vedci možno prelomové riešenie. Podľa najnovšieho výskumu by tajomstvo rastu ľudských vlasov mohlo spočívať v molekulárnom spínači, teda mechanizme, po aktivácii ktorého by sa mohol rast vlasov obnoviť. Vedci už našli onen spínač, len ho ešte nevedia spoľahlivo aktivovať.
„Tieto príklady nám hovoria, že molekulárny plán pre rast veľmi dlhých vlasov existoval vždy, aj keď často v spiacom stave. Tento objav naznačuje, že namiesto toho, aby sme hľadali nový biologický mechanizmus, môžeme využiť spiaci genetický potenciál pre dlhé vlasy, ktorý čaká na spustenie,“ vysvetľuje profesor Sung-Jan Lin zo Singapurskej univerzity.
Vedci tvrdia, že dlhé vlasy sa pravdepodobne objavili, keď sa ľudia prvýkrát objavili v Afrike asi pred 300 000 rokmi, keď ich dlhý a hustý porast hlavy chránil pred intenzívnym slnkom.
Spoluautorka štúdie, profesorka Nina Jablonská z Penn State University, podrobnejšie vysvetľuje evolučný pôvod ľudských vlasov: „Ľudia si pestujú extrémne dlhé vlasy na hlave odnepamäti. Rovnako vlastnosti vlasov – ich dĺžka, strih, farba a strata – hrajú zásadnú úlohu v sociálnej komunikácii. Dlhší porast vlasov nielenže obmedzoval účinky tepla, ale tiež uchovával životne dôležitú vodu a elektrolyty v hlave, čo mohlo v extrémnych podmienkach Afriky u našich predkov znamenať rozdiel medzi životom a smrťou.“
Vedci veria, že pokiaľ sa im podarí zistiť, ako molekulárny spínač pre rast hustých a dlhých vlasov funguje, mohlo by to viesť k liečbe, ktorá by zabránila vypadávaniu vlasov alebo ho dokonca zvrátila a rast obnovila.
„Keď pochopíme, ako z vlasových folikulov na hlave rastú veľmi dlhé vlasy, prirodzene získame nové molekulárne ciele pre účinnejšie terapie vypadávania vlasov,“ dodávajú autori. Ak sa molekulárny spínač skutočne podarí aktivovať, mohol by poskytnúť účinnejšiu metódu boja proti mužskej plešatosti, ktorá postihuje štyri až päť mužov z desiatich.