28. máj. 2024 o 12:00
mob, Koktejl

Nechutný problém Chorvátska sa pred letnou sezónou vracia: Jadran sa mení na septik!

placeholder
Rovnaký problém sužuje Chorvátsko každý rok. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Rovnaký problém sa opakuje každý rok.

Zahraničné správy
28. máj. 2024 o 12:00
Nechutný problém Chorvátska sa pred letnou sezónou vracia: Jadran sa mení na septik!

Rovnaký problém sa opakuje každý rok.

Aj keď je Jadranské more podľa Medzinárodného dohovoru MARPOL klasifikované ako špeciálna ekologická oblasť a sezóna sa práve rozbieha, problém s vypúšťaním fekálnych a iných odpadových vôd z výletných lodí sa tento rok znova opakuje, informujú noviny Slobodna Dalmacija.

Oblasť obce Jelsa na ostrove Hvar je obľúbeným miestom turistov. O znečistení mora a pobrežia svedčia videá, ktoré miestnemu médiu poskytol pracovník cestovného ruchu Veljko Drinković z Jelsy.

Zábery boli natočené pozdĺž úseku od zátoky Zenčišće do Basiny. „Vlani sme na to niekoľkokrát upozorňovali, no medzitým sa nič neurobilo. Po pravde, výletné lode a výkaly, dokonca aj kuchynský olej s trochou potravín, vytekajú ďalej do vody,“ uviedol.

Podľa Drinkovića majú tieto škvrny priemer asi 150 metrov a objavujú sa najmä v poobede, keď sa lode vracajú na pevninu. „Ráno máme krištáľovo modré more a popoludní je všetko hnedé, škoda hovoriť,“ dodal Chorvát, ktorého hnevá, že situáciu nikto nerieši a plánuje osloviť všetky príslušné orgány, vrátane ministerstva.