08. mar. 2025 o 19:37
TASR, Koktejl

S návratom k fyzickej aktivite sa po chorobe neponáhľajte: Vážna hrozba!

placeholder
Po prekonaní choroby by mal byť návrat k fyzickej aktivite postupný (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Návrat k fyzickej aktivite po prekonaní respiračného ochorenia závisí od viacerých faktorov.

Zdravie
08. mar. 2025 o 19:37
S návratom k fyzickej aktivite sa po chorobe neponáhľajte: Vážna hrozba!

Návrat k fyzickej aktivite po prekonaní respiračného ochorenia závisí od viacerých faktorov.

Hlavnými sú závažnosť infekcie a aktuálny zdravotný a fyzický stav pacienta. Návrat k pôvodnému tempu a objemu cvičenia by mal byť postupný. Pre TASR to uviedol všeobecný lekár pre dospelých z Nemocnice Agel Košice-Šaca Rudolf Blahuta.

"Všeobecne sa neodporúča okamžitý návrat k cvičeniu hneď po odznení príznakov, nakoľko imunita môže byť oslabená a hrozí opätovný rozvoj ochorenia či rozvoj komplikácií, akou môže byť napríklad zápal srdcového svalu," upozornil odborník.

Ako uviedol, návrat k cvičeniu sa odporúča po prekonaní ľahkej infekcie po dvoch až troch dňoch, u stredne závažnej po týždni. V prípade závažnej infekcie, ako je zápal pľúc, je podľa lekára niekedy potrebné aj niekoľkotýždňové obdobie pokoja. S fyzickou aktivitou podľa neho treba začať postupne. V prvom týždni odporúča znížiť tempo aj objem cvičenia na polovicu pôvodných hodnôt a následne postupne záťaž zvyšovať.

Počas choroby podľa neho môže mať pozitívny vplyv veľmi mierna fyzická aktivita ako napríklad prechádzky na čerstvom vzduchu. "Okrem pozitívneho vplyvu na psychiku tiež prispieva k 'vyčisteniu' dýchacích ciest vylučovaním hlienu a pri dlhodobom ochorení pomáha predchádzať atrofii svalstva," vysvetlil Blahuta. Upozornil však, že aktivita počas ochorenia môže oslabiť imunitu, predĺžiť dobu liečenia, prispieť k rozvoju komplikácií či chronického únavového syndrómu.