Mnohí ľudia vnímajú sviatočné obdobie ako príležitosť na to, aby trochu poľavili v zdravých návykoch, najmä v konzumácii alkoholu. Následky však môžu byť hrozivé. Pojem "syndróm sviatočného srdca" (HHS) označuje, že nadmerné pitie alkoholu - často počas víkendov a výnimočných príležitostí - môže viesť k srdcovým arytmiám alebo poruchám srdcového rytmu. Zvyčajne sa objavuje po epizódach intenzívneho pitia, ktoré zahŕňajú najmenej 15 jednotiek (približne tri a pol litra 4 % piva alebo jeden a pol fľaše 13 % vína) v priebehu 24 hodín, informoval Mirror.
Túto súvislosť medzi nadmernou konzumáciou alkoholu a poruchami srdcovej činnosti pôvodne spozoroval tím výskumníkov pod vedením Dr. Philipa Ettingera v roku 1978, ktorý pozoroval 24 pacientov hospitalizovaných s fibriláciou predsiení (skrátene A-fib) po víkendovom pití.
"Epizódy zvyčajne nasledovali po ťažkých víkendových alebo sviatočných návaloch, ktoré viedli k hospitalizácii medzi nedeľou alebo utorkom alebo v blízkosti koncoročných sviatkov, čo je vzťah, ktorý sme nespozorovali pri iných ochoreniach súvisiacich s alkoholom," napísali autori štúdie.
A-fib je najčastejšou poruchou srdcového rytmu v Spojenom kráľovstve, ktorá postihuje približne 1,4 milióna ľudí. V podstate znamená, že horné komory srdca (predsiene) sú náchylné na chvenie alebo fibriláciu, takže životne dôležitý orgán nemôže spoľahlivo udržiavať dobrý prietok krvi. Pitie alkoholu nie je jediným spúšťačom. V súčasnosti vieme, že HHS môžu vyvolať aj iné faktory, napríklad kofeín, nadmerná konzumácia mastných jedál s vysokým obsahom soli a stres. A-fib sa považuje za závažný, pretože môže viesť k vzniku krvných zrazenín v srdci.
Medzi rôzne typy fibrilácie predsiení patria:
- Paroxyzmálna fibrilácia predsiení - epizódy, ktoré prichádzajú a odchádzajú, ale zvyčajne sa zastavia do 48 hodín bez akejkoľvek liečby.
- Perzistentná fibrilácia predsiení - epizódy, ktoré trvajú viac ako 7 dní (hoci liečba môže skrátiť ich dĺžku).
- Dlhodobá perzistujúca fibrilácia predsiení - ak má človek nepretržitú fibriláciu predsiení rok alebo dlhšie.
- Trvalá fibrilácia predsiení - ak je fibrilácia predsiení prítomná stále.
Podľa NHS je fibrilácia predsiení občas asymptomatická, čo znamená, že osoba, ktorá ju má, si neuvedomuje, že jej srdcová frekvencia je nepravidelná. Avšak tí, ktorí majú príznaky, budú pravdepodobne pociťovať:
- búšenie srdca - pri ktorom máte pocit, že vaše srdce búši, trepe alebo bije nepravidelne, a to na ľubovoľný čas od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút
- bolesť na hrudníku
- závraty, pocit na omdletie, dýchavičnosť a únavu
Príznaky HHS zvyčajne trvajú 24 hodín - paroxyzmálna fibrilácia predsiení - ale je dôležité poznať varovné príznaky srdcových ťažkostí a v prípade potreby okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Na pohotovosť by ste mali ísť, ak:
- sa cítite veľmi slabý, nemôžete stáť alebo sa rýchlo zadýchate
- máte zmeny videnia, ťažkosti s rečou, poklesnutú tvár alebo necitlivosť (príznaky mŕtvice)
- spozorujete nový opuch nôh
Kardiológ Dr. Amir Lotfi z Heart & Vascular Program v Baystate Medical Center varuje, že ľudia sa často vyhýbajú návšteve lekára len preto, že je sviatočné obdobie.
"Ľudia až príliš často vyčkávajú s rozhodnutím ísť na pohotovosť, pretože nechcú kaziť sviatky ostatným, čím sa vystavujú riziku vážnejších následkov," povedal.