Ukrajina by sa vo svetle zhoršujúcej sa vojenskej situácie mala „vážne zamyslieť“ nad návrhom ruského prezidenta Vladimira Putina a stiahnuť z juhu a východu svoje jednotky, aby bolo možné otvoriť mierové rokovania, vyhlásil v nedeľu Kremeľ. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.
„Súčasná dynamika vládnuca na fronte nám jasne ukazuje, že situácia Ukrajiny sa neustále zhoršuje,“ vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Hovorca tvrdí, že ponuka nie je ultimátom, ale mierovým návrhom odrážajúcim realitu na bojisku.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým vo Švajčiarsku na spoločnom stretnutí so svetovými lídrami diskutuje o možných spôsoboch ukončenia konfliktu. Putinovu požiadavku na stihnutie jednotiek a stiahnutie žiadosti Ukrajiny o vstup do NATO odmietli.
Ukrajinský prezident prisľúbil, že svoj mierový návrh Rusku predloží po ukončení prebiehajúceho mierového summitu vo Švajčiarsku a získaní podpory medzinárodného spoločenstva. Rusko na summit nebolo pozvané.
Dmytro Kuleba: V záverečnom vyhlásení mierového summitu je zohľadnená pozícia Ukrajiny
Pozícia Kyjeva bude v záverečnom vyhlásení mierového summitu vo Švajčiarsku vzatá do úvahy. Uviedol to v nedeľu ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters. „Text je vyvážený. Všetky naše zásadné pozície, na ktorých Ukrajina trvala, boli zohľadnené,“ uviedol šéf ukrajinskej diplomacie pre novinárov. Záverečné vyhlásenie zverejnené ešte nebolo.
Na dvojdenný summit vo švajčiarskom horskom rezorte Bürgenstock prišli delegácie z vyše 90 krajín, nie však z Ruska. Cieľom tohto mierového summitu je zjednotiť globálny pohľad na to, ako by sa mala skončiť vojna na Ukrajine.
Kuleba pritom naznačil, že Rusko by mohlo byť zapojené do budúceho summitu. Zároveň však odmietol požiadavku ruského prezidenta Vladimira Putina, prednesenú v piatok, aby sa Ukrajina vzdala štyroch oblastí okupovaných Ruskom a upustila od svojho cieľa vstúpiť do Severoatlantickej aliancie.
„Samozrejme,... rozumieme, že nadíde čas, keď bude nevyhnutné rokovať s Ruskom,“ povedal Kuleba. „No naša pozícia je celkom jasná: Nedovolíme Rusku, aby hovorilo jazykom ultimát tak, ako to robí teraz,“ dodal. Kuleba dodal, že na mierovom summite sa nerokuje o nijakých alternatívnych mierových plánoch.
Rokovania na summite sa sústreďujú na oblasti, v ktorých možno nájsť zhodu medzi desaťbodovým mierovým plánom predloženým koncom roka 2022 ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a schválenými rezolúciami OSN, ktoré sa týkajú vojny na Ukrajine, píše agentúra AFP.
Po tom, čo sa v sobotu vo Švajčiarsku zišli lídri rôznych krajín, aby ukázali svoju podporu, Zelenskyj vyjadril nádej, že bude dosiahnutá medzinárodná dohoda o návrhu na ukončenie vojny, ktorý by mohol nakoniec predložiť Rusku.
MINISTER BLANÁR: MIEROVÉ ROKOVANIA O UKRAJINE BY MALI POKRAČOVAŤ AJ ZA ÚČASTI RUSKA
Mierový summit o Ukrajine vo Švajčiarsku je výnimočný, pretože sa na ňom zúčastňujú predstavitelia na najvyššej úrovni, uviedol v nedeľu slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD). Zároveň vyjadril nádej, že mierové rokovania o konflikte na Ukrajine budú pokračovať za účasti všetkých dôležitých krajín, vrátane Ruska, informuje TASR. Blanár reprezentuje na prebiehajúcom summite vo Švajčiarsku Slovensko, pričom pripomenul, že zastupuje slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD).
„Pevne verím, že tento summit bude naozaj konštruktívny a bude vytvárať priestor pre ďalší pokračujúcu summit, ktorý bude konečne viesť k mierovému rokovaniu so všetkými dôležitými partnermi, ktorí sú potrební za stolom, a to sú krajiny globálneho juhu, ale predovšetkým Ruská federácia,“ povedal Blanár vo videu zverejnenom na sociálnej sieti. Podľa šéfa slovenskej diplomacie je summit vo Švajčiarsku výnimočný tým, že sa na ňom zúčastňujú hlavy štátov a premiéri na rozdiel od predchádzajúcich podobných stretnutí, ktoré boli na úrovni politických a bezpečnostných poradcov.
Výnimočnosť prebiehajúceho summitu okrem toho spočíva aj v tom, že sú na ňom rozoberané konkrétne témy. „Je to jadrová bezpečnosť, potravinová bezpečnosť a rovnako aj humanitárne aspekty. Ja osobne sa zúčastním panelu týkajúceho sa jadrovej bezpečnosti, pretože veľmi dobre vieme, že táto bezpečnosť je veľmi dôležitá,“ uviedol Blanár s tým, že akákoľvek jadrová nehoda na Ukrajine by mohla mať dosah aj na Slovensko. Blanár sa v sobotu (15. 6.) zúčastnil na otvorení plenárneho zasadnutia a v nedeľu vystúpi na plenárnom rokovaní, priblížilo slovenské ministerstvo zahraničných vecí v príspevku na sociálnej sieti.