Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) v utorok vyjadril vážne obavy nad úmrtiami najmenej desiatich ľudí v Keni počas pondelňajších protivládnych protestov. Miestna polícia na demonštrantov začala strieľať, píše TASR podľa správy agentúry AFP.
„Sme hlboko znepokojení včerajším zabitím najmenej desiatich ľudí, ako aj rabovaním a ničením majetku v Keni,“ uviedla hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva Ravina Shamdasaniová. Polícia podľa nej proti protestujúcim použila „ostrú muníciu, gumové projektily, slzotvorný plyn a vodné delá“.
Protestujúci si v metropole Nairobi chceli pripomenúť udalosti zo 7. júla 1990, keď Keňania protestovali proti vláde jednej strany a žiadali koniec autoritárskeho spôsobu vládnutia.
Podľa polície zomrelo v pondelok počas protestov najmenej jedenásť ľudí, zranilo sa 52 policajtov a 567 ľudí úrady zatkli. Kenská národná komisia pre ľudské práva (KNCHR) informovala o najmenej desiatich úmrtiach, 29 poraneniach, 37 zatknutiach a dvoch únosoch.
„Dostali sme správy aj o rabovaní a poškodzovaní verejného i súkromného majetku neznámymi jedincami na rôznych miestach,“ pokračovala Shamdasaniová. Dodala, že nová vlna násilia prišla „ledva dva týždne po tom, čo bolo na protestoch 25. júna zabitých 15 ľudí“. Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk podľa nej „vyzýva na pokoj, zdržanlivosť a rešpektovanie práva na prejav, združovanie a pokojné zhromažďovanie“.
Hovorkyňa OHCHR tvrdí, že kenská polícia začala vyšetrovať incidenty. „Podľa medzinárodného práva by sa úmyselná smrtiaca sila zo strany príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní mala používať len vtedy, ak je to absolútne nevyhnutné na ochranu života pred bezprostredným ohrozením,“ pripomenula Shamdasaniová. „Proti všetkým zodpovedným musí byť vyvodená zodpovednosť,“ dodala.