27. máj. 2024 o 06:56
TASR, Koktejl

Kukura o legendárnom Chudíkovi: Lacko bol človek, ktorý veľmi poznačil môj život!

placeholder
Divadelný a filmový herec Juraj Kukura.
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Ako ovplyvnil jeho smerovanie?

Domáce promi
27. máj. 2024 o 06:56
Kukura o legendárnom Chudíkovi: Lacko bol človek, ktorý veľmi poznačil môj život!

Ako ovplyvnil jeho smerovanie?

Ladislava Chudíka si pripomína Slovenské národné divadlo (SND) na spomienkovej výstave, ktorú sprístupnili vo foyeri divadla. Výstava je prierezom umelcovej hereckej činnosti nielen na doskách SND. Je tiež poctou k nedožitému životnému jubileu - 100. výročiu narodenia mimoriadnej osobnosti slovenskej kultúry a scénického umenia.

"Ladislav Chudík pre mňa, bez akýchkoľvek prikrášľovaní, veľa znamenal. On ma prijal na Vysokú školu múzických umení do prvého ročníka, tým som začal byť činný v hereckej brandži. To že som herec, hrám a som riaditeľ divadla, súvisí bezprostredne s ním. Lacko bol človek, ktorý veľmi veľa poznačil môj život," uviedol pre TASR Juraj Kukura na stredajšej vernisáži výstavy, ktorú SND pripravilo v spolupráci s Divadelným ústavom.

"Spomínať na takéto osobnosti je našou povinnosťou. Ladislav Chudík nebol len herec, bol komplexná osobnosť, ktorá sa obrovsky zapísala do dejín slovenskej kultúry v istom období," povedala pre TASR Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu. Redizajn výstavy z roku 2014 podľa nej sleduje Chudíkov rast, vývoj, kľúčové okamihy, ktoré zaznamenal v divadle, rovnako tak aj v televízii, vo filme a v kultúrnom a spoločenskom živote, kde zanechal výraznú pečať.

"Pre nás je veľmi dôležité spomínať takéto významné osobností, ktoré v istých chvíľach diktovali smerovanie slovenskej kultúry. Nesporne Ladislav Chudík patrí ku generácii, ktorá významne prispela k tomu, že sa kultúra na Slovensku takýmto spôsobom vyvíjala," uzavrela Fekete. Výstava potrvá do 22. júna.