Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala 14.11. rektorov piatich vysokých škôl. Na čelo Vysokej školy Danubius v Sládkovičove sa postaví Peter Plavčan. Univerzitu Komenského v Bratislave povedie Marek Števček a Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave Bohunka Koklesová. Ako rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici bude pôsobiť Vladimír Hiadlovský. Samuel Abrahám bude na čele Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií, vymenovanie sa uskutočnilo v jeho neprítomnosti.
"Všetci už máte s pôsobením na tomto poste skúsenosti a ďalšie roky tak pre vás predstavujú možnosť pokračovať v začatej práci. Znamenajú aj dôveru, ktorú do vás vložila vaša akademická obec," pripomenula prezidentka.
Okolo vymenovania exministra školstva sa okamžite rozvírili vášne. Hlava štátu na ne reagovala aj na svojom facebookovom profile. "Viacerí sa v komentároch pýtate na vymenovanie Petra Plavčana. Ako kandidáta na rektora ho zvolila Správna rada školy. Ak kandidát na rektora spĺňa zákonné kritériá, ako prezidentka nemám inú možnosť ako rešpektovať akademické slobody a zvoleného kandidáta vymenovať do funkcie," vysvetlila zaskočeným Slovákom.
Kritika od Mistríka
Téma nenechala chladným ani vedca, podnikateľa a politika Roberta Mistríka. "Pani prezidentka Zuzana Čaputová, žiaľ, vymenovala Petra Plavčana, známeho z kauzy eurofondových škandálov, do funkcie rektora vysokej školy. Považujem to za jedno z ďalších nepochopiteľných rozhodnutí," skritizoval prezidentku.
Ďalej pripomenul rozhodnutie Ústavného súdu, ktoré hovorí, že prezident môže zablokovať personálny návrh. "Na to netreba ani len odvahu. S úsmevom na perách pani prezidentka vymenovala človeka, ktorý zrazil na kolená slovenskú vedu, o ktorého škandáloch písal Ján Kuciak, aj vďaka ktorému Brusel rozhodol o škrtnutí 600 miliónov eur pre živoriacu vedu a výskum na Slovensku, ktorý je symbolom hlbokého úpadku našej spoločnosti. My všetci tí, čo sme bojovali proti eurofondovým obludnostiam sme dostali lekciu z dvojtvárnej politiky a nekritickej žurnalistiky. Na východ od nás sa za hodnoty zomiera, u nás doma sa z nich uškŕňame a pred zaslepeným publikom ich len predstierame," pokračoval bez servítky.
Realita je podľa neho iná ako to, čo tvrdí Prezidentský palác. "Aj legálne zvoleného a prezidentovi navrhnutého kandidáta spĺňajúceho formálne a zákonné predpoklady, môže odmietnuť, a to z dôvodu „závažnej skutočnosti vzťahujúcej sa na osobu kandidáta, ktorá dôvodne spochybňuje jeho schopnosť vykonávať funkciu spôsobom neznižujúcim vážnosť ústavnej funkcie alebo celého orgánu, ktorého má byť táto osoba vrcholným predstaviteľom," citoval Mistrík.
Pripomenul zároveň, že svoje rozhodnutie musí prezident dobre zdôvodniť. "Kto v prípade kandidáta Petra Plavčana nevidí závažnú skutočnosť, ten asi rok pred ohlásením kandidatúry nečítal noviny, rok pred zvolením s nami nestál na námestiach pri masových protestoch organizovaných hnutím Za slušné Slovensko a niečo viac ako rok pred kľúčovými voľbami zatvára oči pred mnohými absurdnosťami tejto krajiny," penil bývalý kandidát na prezidenta.
Zopakoval tiež slová, ktoré viackrát na adresu eurofondových škandálov verejne vyhlásil. "Keď vám budú zomierať blízki na zákerné choroby, proti ktorým sa snažia bojovať aj slovenskí vedci, skúste si poskladať súvislosti."
Každý, kto si dovolí vecne kritizovať pani prezidentku to podľa neho automaticky schytá. "Vlastne útočí, vnáša konflikt, šíri zlobu, je zákerák a nezriedka je častovaný aj tvrdším invektívami, pričom prirovnania k Blahovi, Chmelárovi, či Harabinovi patria ešte k tým miernejším," myslí si Mistrík.
Dodal, že v týchto pomeroch nie je žiadúce racionálne a slušne posudzovať skutky vybranej skupiny verejných funkcionárov. "Niektorí z nás sú v tranze nekritického obdivu k osobám blízkym nášmu ideovému svetu, na severokórejský spôsob tlieskajú stokrát otrepaným frázam, velebíme ideológiu neomylnosti, úpenlivo hľadáme podporné argumenty pre sebahlúpejše rozhodnutia a vôbec nevnímame reálie mimo bubliny Starého mesta."