Oblasť vulkanickej kaldery Flegrejské polia neďaleko talianskeho mesta Neapol zasiahlo v piatok o 09:14 hod. zemetrasenie s magnitúdou 4,0. Jeho hypocentrum sa nachádzalo približne desať kilometrov juhozápadne od Neapola v hĺbke 2,5 kilometra, takže bolo citeľné v širokom okolí, informuje TASR s odvolaním sa na agentúry APA a ANSA.
Podľa Národného ústavu pre geofyziku a vulkanológiu (INGV) nasledovalo po tomto najsilnejšom otrase niekoľko slabších dotrasov. Obete ani väčšie škody neboli hlásené, otrasy však vystrašili miestnych obyvateľov, ktorí vybehli zo svojich domovov.
Preventívne bola pozastavená doprava na miestnych železničných tratiach Cumana a Circumflegrea. Ich prevádzkovateľ Ente Autonomo Volturno (EAV) uviedol, že pred obnovením prevádzky je potrebné vykonať ich technickú kontrolu.
Seizmická aktivita nie je v oblasti Flegrejských polí s rozmermi približne 12 krát 15 kilometrov, ktoré sa tiahnu od okraja Neapola do mora a sú najväčšou aktívnou kalderou v Európe, nezvyčajná. Podľa Francescy Biancovej z INGV piatkové zemetrasenie súvisí s javom známym ako bradyseizmus, keď zemský povrch pomaly stúpa alebo klesá v závislosti od cyklu, spôsobeného plnením alebo vyprázdňovaním podzemných magmatických komôr.
Najnovší cyklus trvá už 20 rokov, pričom neustále deformuje zemskú kôru v regióne a vytvára napätie, ktoré sa uvoľňuje vo forme zemetrasení. Najčastejšie ide o malé, sotva badateľné otrasy. V posledných mesiacoch sa však vyskytli aj silnejšie otrasy: 30. júna bolo zaznamenané zemetrasenie s magnitúdou 4,6, najsilnejšie za posledných 40 rokov.
Vo februári vyčlenila talianska vláda pre oblasť Flegrejských polí 184 miliónov eur. Tieto finančné prostriedky sa použijú na financovanie 50 projektov zameraných na ochranu budov a infraštruktúry.