18. jún. 2024 o 10:50
žani, TASR, Koktejl

Banáš ako poradca Pellegriniho?! Adela Vinczeová reaguje na ponuku pre otca: Teším sa, že...

placeholder
Pellegrini chce v tíme Banáša, ako na to reaguje Adela?
Zdroj: TASR/AP, TV Markíza, Facebook/Jozef Banáš

Ako na to reaguje?

Domáce promi
18. jún. 2024 o 10:50
Banáš ako poradca Pellegriniho?! Adela Vinczeová reaguje na ponuku pre otca: Teším sa, že...

Ako na to reaguje?

Poradcom prezidenta SR Petra Pellegriniho pre kultúru a médiá by sa mohol stať spisovateľ Jozef Banáš. Potvrdil to pre TASR s tým, že ho prezident oslovil, rokoval s ním, nič však ešte nie je definitívne.

"Je to pre mňa veľká pocta. Keby som sa poradcom stal, rád prispejem. Moja celoživotná ambícia bola a je vytvárať dobrý obraz Slovenskej republiky vo svete. Malá krajina ako Slovensko to môže dokázať len prostredníctvom vedy, kultúry a športu," povedal Banáš. Pripomenul, že dlhé roky pracoval a ďalej spolupracuje so zahraničím v oblasti kultúry.

Post poradcu prezidenta považuje za výzvu. "Mám pocit, že celkom spĺňam kritériá, v takmer 40 štátoch zverejnili moje romány, eseje, reportáže, hry, mám päť zahraničných cien za literatúru, absolvoval som viac ako 20 prednášok o slovenskej kultúre, histórii a spoločnosti v zahraničí," zdôvodňuje Banáš.

Taktiež tvrdí, že má medzinárodné kontakty, je jazykovo vybavený a má skúsenosti z medzinárodnej politiky. Pellegrinimu podľa vlastných slov povedal, že bude v istom zmysle robiť "diablovho advokáta". "Keď budem mať istý názor na smerovanie slovenskej kultúry smerom von, veľmi otvorene to poviem," deklaroval s tým, že nemá ambíciou zasahovať do vnútornej kultúry. "Otvorene hovorím, že nie som všeznalec kultúry, ale pokiaľ bude záujem o môj názor, mám priateľov, kontakty vo všetkých oblastiach, či už je to dráma alebo výtvarné umenie," poznamenal.

Deklaroval, že chce dať prezidentovi k dispozícii všetky svoje skúsenosti i kontakty na vytváranie dobrého obrazu Slovenska za hranicami. "Celý život som to robil, a myslím, že sa mi to aj dosť darilo. Ak aj túto pozíciu prijmem, budem to robiť pre dobro veci, bez nároku na honorár," zdôraznil Banáš.

Opýtali sme sa dcéry známeho spisovateľa, Adely Vinczeovej, ako vníma ponuku od prezidenta. "Otec sa veľmi dobre orientuje v istej časti literatúry a folklóru, teším sa, že sa vďaka tejto funkcii bude musieť zorientovať aj v ostatných oblastiach kultúry a umenia. Rovnako ako sa isto zodpovedne postaví k poradenstvu ohľadom médií, ktoré nebude z titulu funkcie môcť hodnotiť len emotívne. Teším sa, že dostal takúto inšpiratívnu funkciu," povedala pre Koktejl.sk obľúbená moderátorka.