Svetový deň rakoviny pľúc si každoročne pripomíname 1. augusta. Je veľmi dôležité, aby ste boli ostražití a sledovali včasné varovné príznaky tohto ochorenia, ktoré je známe tým, že si vyžiada životy až 50 % diagnostikovaných pacientov. Denník Mirror radí, na čo je potrebné sa zamerať.
Právna zástupkyňa Kim Jackson z organizácie Patient Claim Line ponúkla dôležité rady, ako rozpoznať príznaky rakoviny pľúc a aké kroky treba podniknúť, ak váš všeobecný lekár tieto varovné signály prehliadne. „Medzi najčastejšie príznaky patrí pretrvávajúci kašeľ, ktorý sa môže zhoršovať, vykašliavanie krvi a bolesť na hrudníku, ktorá sa zhoršuje pri hlbokom dýchaní, kašli alebo smiechu,“ uviedla.
„Strata chuti do jedla, nevysvetliteľný úbytok hmotnosti a únava sú tiež kľúčovými príznakmi rakoviny pľúc. Dávajte si pozor na chrapot, dýchavičnosť, nový nástup sipotu a infekcie, ako je bronchitída a zápal pľúc, ktoré pretrvávajú. Ak navštívite svojho všeobecného lekára s príznakmi naznačujúcimi rakovinu pľúc, mal by vás vyšetriť a požiadať vás, aby ste dýchali do prístroja nazývaného spirometer, ktorý meria, koľko vzduchu vdychujete a koľko vydychujete,“ vysvetlila ďalej právnička.
„Na vylúčenie niektorých možných príčin vašich príznakov môže byť potrebné vykonať krvný test. Hlavným vyšetrením na diagnostiku rakoviny pľúc je röntgenové vyšetrenie hrudníka. Odporúča sa aj CT vyšetrenie, ako aj PET-CT vyšetrenie. Viac ako polovica ľudí s diagnostikovanou rakovinou pľúc zomrie do jedného roka od stanovenia diagnózy, a to aj napriek liečbe. Je zrejmé, že čím skôr sa rakovina pľúc odhalí, tým väčšiu šancu na prežitie máte. Všetko však závisí od štádia rakoviny pľúc a celkového zdravotného stavu človeka,“ prezradila na záver.