14. sep. 2024 o 16:14
TASR, Koktejl

V TEJTO časti Slovenska má do nedele spadnúť okolo 50 milimetrov zrážok: SHMÚ varuje aj pred silným vetrom!

placeholder
Hladina rieky Morava v oblasti Gbely - Adamov v okrese Skalica.
Zdroj: TASR

Na riekach Morava a Dunaj je podľa hydrológov výrazný vzostup.

Slovensko
14. sep. 2024 o 16:14
V TEJTO časti Slovenska má do nedele spadnúť okolo 50 milimetrov zrážok: SHMÚ varuje aj pred silným vetrom!

Na riekach Morava a Dunaj je podľa hydrológov výrazný vzostup.

Do nedele (15. 9.) rána by malo spadnúť do 30 milimetrov zrážok, ojedinele, najmä na krajnom západe okolo 50 milimetrov. Po zvyšok dňa očakáva Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na Morave a na Dunaji ďalší výrazný vzostup. Upozornil na to sociálnej sieti.

S rozvojom zrážkovej činnosti možno v sobotu počítať v najbližších hodinách, pričom sa lokálne vyskytnú aj silnejšie prehánkové lejaky. „Najviac zrážok očakávame na krajnom západe a severe, kde budú zosilnené vplyvom návetria,“ priblížil SHMÚ.

Pásma intenzívnejších zrážok sa presúvajú cez severnú a západnú polovicu územia. K 11.00 h dosiahli 24-hodinové úhrny zrážok väčšinou hodnoty v intervale desať až 45 milimetrov, ojedinele na miestach zasiahnutých prívalovými zrážkami aj viac. Výrazne vyššie hodnoty eviduje SHMÚ na Záhorí, kde spadlo od 35 do 70 milimetrov, na úpätí Malých Karpát 70 až 100 milimetrov.

„Kumulované hodnoty úhrnov (od 12. 9. o 2.00 h LSEČ), t. j. od začiatku zrážkovej periódy sú podľa predpokladov mimoriadne vysoké najmä na Záhorí a Myjavsku, doterajšie kumulované maximum dosahuje stanica Pernek, ktorá atakuje 180 milimetrov,“ vysvetlil SHMÚ. Na riekach Morava a Dunaj je podľa hydrológov výrazný vzostup. Na Myjave, tokoch Malých Karpát, na Kysuci a dolnej Toryse je vzostup až výrazný vzostup a na ostatných tokoch je ustálenosť až vzostup vodných hladín.

Pozor si treba dávať aj na vietor, v noci má zosilnieť

Pozor si počas víkendu treba dávať okrem dažďov aj na silný vietor. Zosilnieť má pre rozdiel v tlaku vzduchu, ktorý zosilnie pre tlakovú níž, ktorá sa bude v noci z južného Poľska cez Žilinský kraj nad Podunajskú nížinu presúvať ďalej na juh. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) s tým, že silný vietor môže spôsobiť väčšie škody.

„Nárazy severozápadného až severného vetra budú najmä na západnom Slovensku, predovšetkým v západnej polovici presahovať 85, ojedinele aj nad 100 kilometrov za hodinu. Najvyššie nárazy očakávame na južnej a juhovýchodnej strane pohorí, keďže vietor tu bude zosilnený padavým vetrom,“ priblížili meteorológovia na sociálnej sieti.

S podobne silným vetrom treba podľa nich rátať aj na krajnom juhozápade. Vysvetlili, že na pomedzí Rakúska, juhozápadu Slovenska a severovýchodu Maďarska je najvýraznejší rozdiel v tlaku vzduchu. „Na hrebeňoch hôr bude vietor ešte silnejší, očakávame silnú víchricu s nárazmi aj nad 130 kilometrov za hodinu,“ dodali.

SHMÚ upozornil na to, že vietor môže spôsobiť väčšie škody, a to najmä v lesoch. „Na rozmočenom povrchu budú stromy padať ľahšie,“ podotkol. Najväčšie riziko je tak podľa neho v oblastiach, kde spadlo najviac zrážok, teda v oblasti Malých Karpát a v Myjavskej pahorkatine. „Už v týchto chvíľach máme hlásené popadané stromy, a to vietor v nárazoch dosahuje ‚len‘ 70 kilometrov za hodinu,“ uzavrel.