Ak trávite veľa času v sprche, mali by ste si dávať pozor. Odborníci totiž varovali, aby ste si pravidelne čistili sprchové hlavice, pretože môžu byť domovom nepríjemných baktérii spúšťajúcich vážne ochorenia. Ako informoval portál Mirror, tento proces má však podľa expertov aj ďalšie pozitívne stránky.
V sprche sa môžu nachádzať rôzne baktérie
Odborníci na inštalatérske práce v spoločnosti Trade Plumbing toto leto spustili kampaň pre domácnosti. Tvrdia totiž, že masívne teplo spojené so zanedbávaním čistenia sprchy a hlavice vás môže vystaviť vážnym chorobám. Opierali sa pritom o výsledky výskumu, ktorý zdôraznil, že špinavé sprchové hlavice môžu byť živnou pôdou pre štyri nebezpečné typy baktérií a húb.
Experti preto odhalili zdravotné problémy, ktoré môžu tieto baktérie a huby vyvolať:
- Huby Malassezia a Akantaméba – tieto rody môžu vyvolať vážne očné problémy, ako je napríklad zápal očných viečok (blefaritída). V zriedkavých prípadoch však vedú aj k úplnej strate zraku.
- Malassezia Restricta – táto huba patrí do rovnakého rodu a je o nej známe, že spôsobuje infekciu pokožky hlavy. V najhorších prípadoch sa však môže preniesť aj do zvyšku tela.
- Pseudomonas aeruginosa - ide o baktériu, ktorá sa veľmi jednoducho dokáže rozšíriť vo vlhkom prostredí okolo 35 stupňov Celzia. Vyvoláva veľký rad chorôb, ako napríklad zápal močových ciest či hnisanie popálenín. Spája sa však aj s infekciou stredného ucha.
- Legionella – tento rod baktérií je neuveriteľne zriedkavý, najmä čo sa týka priestorov sprchy. Napriek tomu môžu predstavovať zdravotné riziko predovšetkým u starších osôb, pričom sú spúšťačom takzvanej legionárskej choroby (závažného zápalu pľúc).
Peter Clayton, odborník na inštalatérske práce, však zdôraznil, že čistenie sprchovej hlavice nie je len o zdraví, ale tiež zlepšuje zážitok zo samotného sprchovania. "Usadzovanie vodného kameňa môže nakoniec brániť prietoku vody a viesť k slabému a neuspokojivému zážitku zo sprchovania. To platí najmä pre tých, ktorí žijú v oblastiach s tvrdou vodou kvôli vysokému obsahu minerálov," poznamenal.
Expert preto odporúča, aby ste si sprchovú hlavicu pravidelne čistili, ak sa chcete zbaviť vodného kameňa. Na to podľa jeho slov pomáha namočenie do octu alebo inej slabšej kyseliny. "Je však veľmi dôležité, aby ste pri čistení používali destilovaný biely ocot a nie akýkoľvek iný druh, pretože tie môžu zašpiniť vašu sprchovú hlavicu," dodal.