13. apr. 2024 o 09:11
TASR, Koktejl

Majú populárne lieky na chudnutie a cukrovku spojitosť so samovražednými sklonmi? Odborníci majú jasný verdikt!

placeholder
EMA nezistila spojitosť medzi liekmi na chudnutie a samovražednými sklonmi (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Vykonali previerku.

Zaujímavosti
13. apr. 2024 o 09:11
Majú populárne lieky na chudnutie a cukrovku spojitosť so samovražednými sklonmi? Odborníci majú jasný verdikt!

Vykonali previerku.

Výsledky preskúmania vedeného Európskou liekovou agentúrou (EMA) nepreukázali žiadnu spojitosť medzi užívaním populárnych liekov na cukrovku a chudnutie a vyšším rizikom samovražedných a sebapoškodzujúcich sklonov. TASR o tom informuje podľa piatkovej správy agentúry AFP.

Predmetom vyšetrovania boli lieky známe ako GLP-1 receptory. Sú to napríklad liečivá Ozempic a Wegovy, v ktorých sa nachádza účinná látka semaglutid, či v injekčnom roztoku Saxenda, v ktorom je účinná látka liraglutid.

Podnetom na previerku týchto liekov sa vlani v júli stali neoficiálne správy o tom, že pacienti, ktoré ich užívajú, majú vyššie riziko spáchania samovraždy alebo sebapoškodzovania.

Podobne ako EMA, americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v januári uviedol, že predbežné vyšetrovanie nepreukázalo žiaden dôkaz o takejto spojitosti. FDA však dodal, že nemôže vylúčiť, že "malé riziko môže existovať". EMA do svojej previerky nezahrnula tirzepatid, účinnú látku používanú v liekoch ako Mounjaro a Zepbound spoločnosti Eli Lilly.

AP upozornila aj na americkou vládou financovanú štúdiu, ktorá zistila, že užívateľa semaglutidu, respektíve liekov Ozempic a Wegovy, mali dokonca nižšie riziko samovražedných úvah ako tí, ktorí užívali staršie lieky na liečbu cukrovky a obezity.

EMA aj FDA budú podľa svojich vyhlásení naďalej pozorne sledovať hlásenia o samovražedných sklonoch alebo konaní užívateľov týchto liekov.