Známy jasnovidec sa domnieva, že nedávne objavy na Marse môžu poukazovať na možnú civilizáciu. Athos Salomé, známy ako „žijúci Nostradamus“, vyvolal ostrú diskusiu, keď sa podelil o svoje názory na nedávne objavy NASA na Marse, píše portál Daily Star.
Vedci NASA analyzovali vzorky odobraté z krátera Gale a identifikovali minerály bohaté na uhlík, ktoré poukazujú na veľké množstvo vyparovanej vody v minulosti Marsu. Tieto zistenia by podľa Salomého mohli poukazovať na to, že červená planéta kedysi prešla drastickými klimatickými zmenami, ktoré ju urobili nehostinnou pre život.
„Ak na Marse niekedy existovala tekutá voda a podmienky, ktoré by mohli podporovať život, môžeme sa pýtať, či sa tam niekedy vyvinula nejaká forma civilizácie. Veda naďalej napreduje, keď sú ľudia ochotní hľadať odpovede na znepokojujúce otázky. Z toho vyplýva, že predstava existencie Marsu a života v minulosti, nehovoriac o inteligentných formách, môže výskumníkov zaskočiť,“ tvrdí Salomé. Vedci sú, na rozdiel od neho, v určovaní možnosti života na planéte zdržanliví.
Salomé zarážajúco trvá na svojom, že vesmírne agentúry a vedecká komunita môžu strategicky riadiť informácie o dôležitých objavoch, aby sa vyhli prudkým kultúrnym, náboženským alebo spoločenským reakciám.
NASA v súčasnosti skúma cykly vlhkosti a sucha na červenej planéte a podmienky, ktoré viedli k vyparovaniu vody na Marse. Agentúra zdôrazňuje význam klimatických zmien planéty pre pochopenie jej geologickej histórie.
Athos Salomé pre denník Daily Star predpovedal, že pomocou umelej inteligencie sa budú nielen zhromažďovať údaje, ale aj predpovedať geologické, meteorologické a chemické zmeny v mimozemských prostrediach.
Verí, že rovery a sondy budú nakoniec fungovať čiastočne nezávisle a prispôsobovať svoje plány misií v reálnom čase na základe pozorovaných podmienok. „Zavedenie autonómnych systémov umelej inteligencie s prediktívnymi a učiacimi sa schopnosťami by umožnilo hlbší a efektívnejší prieskum nebeských telies, ako je Mars, mesiace Jupitera a Saturna, a dokonca aj asteroidov,“ myslí si samozvaný žijúci Nostradamus.
Skúmanie planéty odborníkmi
Rover Perseverance (Vytrvalosť) na Marse dosiahol po niekoľkomesačnom stúpaní okraj krátera Jezero. Pravá predná navigačná kamera roveru 10. decembra poslala na Zem prvý pohľad cez okraj krátera z lokality Lookout Hill, informuje TASR s odvolaním sa na web NASA a televíziu CNN. Robotický prieskumník bude pokračovať v skúmaní zloženia hornín a mikrofosílií, ktoré vedcom poskytne nové informácie o histórii planéty a či v tamojšom prostredí existovali podmienky pre vznik života.
Perseverance pri výstupe nahor napríklad objavil zebrovitý pruhovaný kameň, ktorý vedci pomenovali Freya Castle. Pravdepodobne sa sem skotúľal z iného miesta, pretože sa svojím zložením líši od okolitého skalného podložia. V októbri zase narazil na niekoľko žiarivo bielych kameňov veľkosti melóna, ktoré prístroje vozidla potvrdili ako čistý kremeň.