14. feb. 2023 o 13:37
TASR, Koktejl

Najhoršia katastrofa za posledné storočie: Záchranné práce po zemetraseniach sa pomaly končia

placeholder
Zemetrasenia, v ktorých dôsledku zomreli v Turecku a Sýrii tisíce ľudí, predstavujú „najhoršiu prírodnú katastrofu“ za posledných 100 rokov.
Zdroj: TASR/AP

Zemetrasenia pripravili o život desaťtisíce ľudí.

Zahraničné správy
14. feb. 2023 o 13:37
Najhoršia katastrofa za posledné storočie: Záchranné práce po zemetraseniach sa pomaly končia

Zemetrasenia pripravili o život desaťtisíce ľudí.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok uviedla, že minulotýždňové mohutné zemetrasenia, v ktorých dôsledku zomreli v Turecku a Sýrii tisíce ľudí, predstavujú „najhoršiu prírodnú katastrofu“ za posledných 100 rokov. Toto konštatovanie platí pre širší európsky región WHO.

Agentúra AFP, ktorá o tom informovala, objasnila, že európsky región v klasifikácii WHO zahŕňa 53 krajín vrátane Turecka. Susedná Sýria už patrí do susedného regiónu WHO vo východnom Stredomorí, informuje TASR. „Sme svedkami najhoršej prírodnej katastrofy v európskom regióne WHO za posledných sto rokov a jej rozsah stále len zisťujeme,“ povedal na tlačovej konferencii regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge.

Podľa najnovšej bilancie si mohutné zemetrasenia a následné dotrasy v Turecku vyžiadali 31.974 obetí na životoch. Spod trosiek zrútených budov v Turecku záchranári vyslobodili doteraz približne 8000 preživších, uviedol v utorok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký úrad pre katastrofy (AFAD) zasa informoval o viac ako 81.000 zranených. Tisíce ľudí sú stále nezvestné. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie v susednej Sýrii si zemetrasenia a dotrasy vyžiadali životy približne 5900 ľudí, dodala agentúra DPA.

ZÁCHRANNÁ OPERÁCIA SA BLÍŽI KU KONCU

Po 198 hodinách od silného zemetrasenia, ktoré pred vyše týždňom zasiahlo Turecko a Sýriu, vyslobodili v utorok záchranári v tureckom meste Kahramanmaraš spod trosiek zrútených budov dvoch preživších – bratov vo veku 17 a 21 rokov. Ďalšieho preživšieho zachránili v meste Adiyaman.

Záchranári pokračovali v pátraní celú noc, ale nádej, že nájdu ešte preživších, klesá, uviedla vo svojej správe agentúra Reuters. Na inom mieste v Kahramanmaraši sa záchranári v noci pokúšali dostať k staršej žene a jej dcére, ktoré boli zrejme tiež ešte nažive. Ostatní záchranári sa pripravujú na postupné obmedzenie svojich operácií, keďže nízke teploty v oblasti zredukovali už aj tak malé šance na prežitie. Najnovšie svoj odchod z oblasti avizovali poľskí záchranári, ktorí tak urobia v stredu.

V zemetrasením zničenom sýrskom meste Aleppo námestník generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Martin Griffiths uviedol, že záchranná fáza sa „blíži ku koncu“ a pozornosť sa teraz sústredí na zaistenie prístrešia, potravín a vzdelávania pre deti. Podľa odhadov zemetrasenie v Turecku napáchalo materiálne škody za 84 miliárd dolárov. Turecký minister pre urbanizáciu Murat Kurum uviedol, že približne 42.000 budov v desiatich mestách sa buď zrútilo, alebo ich treba urýchlene zbúrať, či sú vážne poškodené.

Severozápad Sýrie, ktorý bol tiež postihnutý silným zemetrasením spred vyše týždňa, dostal zatiaľ len malý objem pomoci. Ide o oblasť ovládanú zväčša povstalcami. Zdroj z islamistickej skupiny Organizácia pre oslobodenie Levanty (Tahrír aš-Šám, HTS) pre agentúru Reuters vysvetlil, že HTS nepustí zásielky z oblastí kontrolovaných sýrskou vládou a pomoc do regiónu bude prichádzať z Turecka.

Griffiths na pondelkovom zasadnutí Bezpečnostnej rady, ktoré sa konalo za zatvorenými dverami, informoval, že sýrsky prezident Bašár Asad súhlasil s tým, že na obdobie troch mesiacov otvorí tri hraničné priechody medzi Tureckom a Sýriou. Doteraz bol otvorený len jeden z priechodov, čo spomalilo tok potrebnej humanitárnej pomoci.

Šéf sýrskej záchranárskej skupiny Biele prilby v utorok odsúdil rozhodnutie OSN udeliť Asadovi oprávnenie na dodávky pomoci cez hraničné priechody s Tureckom. Tvrdí, že Asad z toho len bezpracne politicky ťaží.

ZEMETRASENIE POSTIHLO VIAC AKO 7 MILIÓNOV DETÍ

Masívne zemetrasenie v Turecku a Sýrii z minulého týždňa postihlo viac ako sedem miliónov detí. V utorok to uviedol Detský fond OSN (UNICEF), ktorý vyjadril obavy, že pri tejto ničivej prírodnej katastrofe zahynuli tisíce detí. TASR informuje na základe správy agentúry AFP. „V Turecku ide o 4,6 milióna detí žijúcich v desiatich provinciách postihnutých dvoma zemetraseniami. V Sýrii je postihnutých 2,5 milióna detí,“ povedal novinárom v Ženeve hovorca UNICEF James Elder.

 

„UNICEF sa obáva, že mnoho tisíc detí bolo zabitých,“ povedal Elder. Dodal, že aj bez toho, že by boli k dispozícii overené počty obetí, je podľa neho jasné, že počty obetí budú naďalej rásť. Vzhľadom na neustále stúpajúci počet mŕtvych je zrejmé aj to, že „mnohé deti stratili pri ničivých zemetraseniach svojich rodičov“.  „Bude to hrozné číslo,“ poznamenal.

 

Státisíce ľudí, ktorí v dôsledku zemetrasenia prišli o strechu nad hlavou, sú vystavení chladnému počasiu a hladu. Rodiny s deťmi „spia na uliciach, v obchodoch, školách, mešitách, na autobusových staniciach a pod mostami, so svojimi deťmi zostávajú na otvorených priestranstvách, lebo sa boja vrátiť domov,“ priblížil Elder.

 

Desaťtisíce rodín sú v tejto situácii v ročnom období, pre ktoré sú typické nízke teploty, sneženie a mrznúce dažde, povedal Elder. Poukázal pritom na správy o stúpajúcom počte detí trpiacich podchladením a infekciami dýchacích ciest.