20. okt. 2024 o 11:00
mob, TASR, Koktejl

Namiesto cukrovky odišiel s rakovinou: Marekovi zničila zlá diagnóza šancu na dlhší život!

placeholder
Marekovi zle určili diagnózu. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Život sa mu obrátil naruby.

Zaujímavosti
20. okt. 2024 o 11:00
Namiesto cukrovky odišiel s rakovinou: Marekovi zničila zlá diagnóza šancu na dlhší život!

Život sa mu obrátil naruby.

Rakovina pankreasu patrí medzi najbežnejšie formy rakoviny na svete, lekári ročne diagnostikujú približne pol milióna nových prípadov. Zároveň ide o jednu z najnebezpečnejších foriem rakoviny s vysokou mortalitou, viac než polovica pacientov na ňu zomiera do troch mesiacov od stanovenia diagnózy. So zákernou chorobou sa pasuje aj Marek (49), ktorého príbeh priniesol web TN.cz.

Mužovi z Ústí nad Labem bola rakovina zle diagnostikovaná, čo mu skrátilo životné vyhliadky z dekády na pár mesiacov. Marekovi sa s úbytkom váhy zdvihol aj krvný cukor, a preto sa rozhodol navštíviť lekára. V nemocnici mu oznámili, že má ísť o cukrovku, tak začal s liečbou.

Zdravotné komplikácie sa nezlepšovali a znova zamieril k lekárovi. Až po dvoch mesiacoch prišlo na to, čo mu naozaj je. Nádor mužovi síce lekári minulý rok odstránili, ale choroba udrela znova. „Potvrdili sa metastázy v pečeni a pobrušnici,“ povedal českému médiu. Dnes Marek podstupuje paliatívnu chemoterapiu.

Doba dožitia sa pohybuje len okolo 1,5 roka, včasná starostlivosť ho môže predĺžiť až na desať rokov. Marek toľko času zrejme mať nebude. „Podľa môjho onkológa sú to práve tie dva mesiace nesprávnej liečby, ktoré mi dnes chýbajú,“ povzdychol si.

Objav môže pomôcť nájsť nové spôsoby liečby rakoviny pankreasu

Rakovina pankreasu dokáže vypínať molekuly v jednom z najdôležitejších génov tela, zistili vedci zo Spojeného kráľovstva a USA. Tento objav teraz môže pomôcť pri hľadaní nových spôsobov liečby tejto agresívnej formy ochorenia. TASR informuje na základe správy denníka The Guardian.

Vedci v rámci výskumu porovnávali vzorky zdravého i rakovinou postihnutého tkaniva pankreasu. Zistili, že karcinogénne bunky spustili v napadnutých vzorkách proces metylácie DNA, ktorá vypína prospešný gén HNF4A pomáhajúci udržiavať správny chod mnohých telesných orgánov. Vypnutie génu však neutralizuje jeho pozitívne účinky, čo umožňuje extrémne rýchly rast tumorov. Vedci zverejnili výsledky výskumu vo vedeckom žurnále Gastro Hep Advances.

„Strata génu HNF4A podporuje rozvoj a agresívnosť rakoviny pankreasu a teraz už vieme, že koreluje s vysokou mortalitou pacientov,“ vyhlásila Dr. Maria Hatziapostolosová z Centra Johna van Geesta na výskum rakoviny na Nottingham Trent University.

„Zúfalo potrebujeme šetrnejšie a efektívnejšie spôsoby liečby rakoviny pankreasu. U väčšiny pacientov je diagnostikovaná v neskorom štádiu. U 80 percent pacientov sa ju podarí zistiť až po jej rozšírení, keď je už neoperovateľná,“ vyhlásil Dr. Chris Macdonald, vedúci výskumu neziskovej organizácie Pancreatic Cancer UK, ktorá štúdiu financovala.

„Tento projekt prináša nové informácie o tom, ako rakovina pankreasu dokáže potlačiť niektoré molekuly, aby sa mohla agresívne šíriť telom. Práve tieto informácie môžu v budúcnosti viesť k vyvinutiu efektívnejších spôsobov liečby,“ dodal Macdonald.