Na svete existuje množstvo prírodných divov, ktoré ľudia považujú za nebezpečné. Jedným z nich je aj kráter zvaný Darvaza, ktorý leží v ázijskej krajine menom Turkménsko. Ako informoval portál LADBible, dôvodom je, že v táto oblasť skrýva neuhasiteľný oheň, ktorý horí už viac ako 50 rokov. Kvôli tomu mnohí kráter prezývajú aj Bránou do pekla.
Nekonečný oheň
Darvaza je desiatky rokov zahalená tajomstvom. Mnohí tvrdia, že tento kráter vznikol v 60. rokoch 20. storočia, pričom samotný oheň sa vznietil až neskôr. Predpokladá sa, že nekonečný plameň vytvorili Sovieti v roku 1971, keď sa snažili z oblasti vyťažiť zemný plyn. Ich plán však nevyšiel podľa predstáv, pretože sa pôda pod vrtnou vežou prepadla do jaskyne nachádzajúcej sa v 30-metrovej hĺbke.
Tento incident spôsobil, že zemný plyn unikol do blízkeho okolia, čo mohlo predstavovať hrozbu pre ľudí žijúcich v oblasti púšte Karakum, ako aj pre hospodárske zvieratá a životné prostredie. Preto sa Sovieti rozhodli, že plyn zapália, aby zabránili úniku nebezpečných toxických plynov. Hoci očakávali, že bude horieť len niekoľko dní, nakoniec bola realita úplne iná. Ukázalo sa totiž, že horí viac ako 50 rokov a podľa mnohých bude aktívny ešte veľmi dlhú dobu.
Kanadský vedec George Kourounis v roku 2013 preskúmal kráter a dostal sa až k jeho dnu. Dospel však k záveru, že teória so Sovietmi nemusí byť pravdivá, a preto vôbec nie je jasné, ako mohol kráter vzniknúť.
Pozoruhodné je, že v minulosti sa úrady v Turkménsku niekoľkokrát snažili horiaci kráter uhasiť. Hoci boli všetky pokusy neúspešné, bývalý prezident Turkménska Gurbanguly Berdymukhamedov začal opätovne žiadať, aby sa kráter raz a navždy uhasil. Uviedol totiž, že oheň spôsobuje ekologické škody a ohrozuje zdravie ľudí. Brána do pekla však dodnes horí, pričom ročne priláka tisíce návštevníkov.