Anna Bergerová je významnou osobnosťou histórie Slovenska, ktorej detstvo je posiate krvavými spomienkami na 2. svetovú vojnu. Narodila sa v obci Habura pri Medzilaborciach a k partizánom sa pridala vo chvíli, ako ju z domu spoločne s matkou a sestrou vyhnali nemeckí vojaci. Ako píše portál Slovakiana, Anna vtedy mala len 14 rokov a vojaci ich počas bombardovania nechali napospas osudu a schovali sa priamo v ich pivnici.
V obci Habura pomáhala slovenským vojakom v SNP a neskôr partizánom zo skupiny Čapajev. Anna sa stala ošetrovateľkou a starala sa o zranených partizánov a dokonca im pomáhala pašovať zbrane. Dievča si vtedy uvedomovalo, že riskuje až príliš veľa. Stačila by totiž jediná chyba alebo udanie a jej život by pod rukami nacistami vyhasol. Aj napriek tomu, že ju Nemci neraz zbili, pretože sa im zdala podozrivá, Anna odhodlane bojovala.
Jednotky nemeckej armády Waffen-SSNa boli poverené zlikvidovať partizánov z brigády Čapajev. Na ich vyčíňanie sa nedá zabudnúť, keďže 19. novembra 1944 v neďalekej obci Tokajík z pomsty za pomoc partizánom popravili 32 mužov a na ďalší deň obec vypálili. Z dôvodu, aby partizáni neohrozili civilné obyvateľstvo, im bolo nariadené pretrhnúť nemecký front a spojiť sa s Červenou armádou. Z celkového počtu 1 500 presúvajúcich sa partizánov napokon prežilo 1 000.
Brigáde sa nakoniec podarilo pretrhnúť nemecký front a následne sa spojili s armádou. Hoci boli vysilení a doslova mleli z posledného, podarilo sa im nemožné a Nemcov porazili. Po bojoch sa vrátili do Habury a naskytol sa im pohľad na vypálenú dedinu. Anna zostala aj po oslobodení verná práci v spoločenských organizáciách či osvetovej práci medzi ženami. V národných výboroch pôsobila do roku 1983, kedy odišla do dôchodku. Dnes má 93 rokov a, ako sama priznala, jej dospievanie bolo poznačené nenávisťou voči Hitlerovi a neoblomnej snahe, aby bol koniec vojny.
S pani Annou Bergerovou sa v utorok stretla aj prezidentka Zuzana Čaputová. "Dnes ma navštívila a veľmi srdečne privítala pani Anna Bergerová, partizánka, ktorá počas vojny pomáhala ako ošetrovateľka, ale aj spolu so sestrou pašovali muníciu a chodili na výzvedy. Po celý život bola aktívna v protifašistických a partizánskych organizáciách," napísala prezidentka k fotke na sociálnej sieti. Zároveň pripomenula, že tento týždeň je Svetový deň vojnových veteránov a je dobré, aby sme si hrdinské momenty našej histórie pripomínali aj cez takéto silné príbehy. "Ďakujem za vašu odvahu, za dnešnú návštevu a nech vám, pani Bergerová, zdravie ešte dlho slúži," dodala hlava štátu. Ich spoločnú fotku nájdete v galérii.