12. nov. 2023 o 12:00
Miroslav Novysedlák, Koktejl

Čaputová zverejnila nečakaný záber: Prezidentka v objatí s... toto vás rozplače!

placeholder
Prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: TASR - Martin Baumann

Táto fotografia je nasiaknutá obrovským množstvom emócií.

Domáca politika
12. nov. 2023 o 12:00
Čaputová zverejnila nečakaný záber: Prezidentka v objatí s... toto vás rozplače!

Táto fotografia je nasiaknutá obrovským množstvom emócií.

Anna Bergerová je významnou osobnosťou histórie Slovenska, ktorej detstvo je posiate krvavými spomienkami na 2. svetovú vojnu. Narodila sa v obci Habura pri Medzilaborciach a k partizánom sa pridala vo chvíli, ako ju z domu spoločne s matkou a sestrou vyhnali nemeckí vojaci. Ako píše portál Slovakiana, Anna vtedy mala len 14 rokov a vojaci ich počas bombardovania nechali napospas osudu a schovali sa priamo v ich pivnici.

V obci Habura pomáhala slovenským vojakom v SNP a neskôr partizánom zo skupiny Čapajev. Anna sa stala ošetrovateľkou a starala sa o zranených partizánov a dokonca im pomáhala pašovať zbrane. Dievča si vtedy uvedomovalo, že riskuje až príliš veľa. Stačila by totiž jediná chyba alebo udanie a jej život by pod rukami nacistami vyhasol. Aj napriek tomu, že ju Nemci neraz zbili, pretože sa im zdala podozrivá, Anna odhodlane bojovala.

Jednotky nemeckej armády Waffen-SSNa boli poverené zlikvidovať partizánov z brigády Čapajev. Na ich vyčíňanie sa nedá zabudnúť, keďže 19. novembra 1944 v neďalekej obci Tokajík z pomsty za pomoc partizánom popravili 32 mužov a na ďalší deň obec vypálili. Z dôvodu, aby partizáni neohrozili civilné obyvateľstvo, im bolo nariadené pretrhnúť nemecký front a spojiť sa s Červenou armádou. Z celkového počtu 1 500 presúvajúcich sa partizánov napokon prežilo 1 000.

Brigáde sa nakoniec podarilo pretrhnúť nemecký front a následne sa spojili s armádou. Hoci boli vysilení a doslova mleli z posledného, podarilo sa im nemožné a Nemcov porazili. Po bojoch sa vrátili do Habury a naskytol sa im pohľad na vypálenú dedinu. Anna zostala aj po oslobodení verná práci v spoločenských organizáciách či osvetovej práci medzi ženami. V národných výboroch pôsobila do roku 1983, kedy odišla do dôchodku. Dnes má 93 rokov a, ako sama priznala, jej dospievanie bolo poznačené nenávisťou voči Hitlerovi a neoblomnej snahe, aby bol koniec vojny.

S pani Annou Bergerovou sa v utorok stretla aj prezidentka Zuzana Čaputová. "Dnes ma navštívila a veľmi srdečne privítala pani Anna Bergerová, partizánka, ktorá počas vojny pomáhala ako ošetrovateľka, ale aj spolu so sestrou pašovali muníciu a chodili na výzvedy. Po celý život bola aktívna v protifašistických a partizánskych organizáciách," napísala prezidentka k fotke na sociálnej sieti. Zároveň pripomenula, že tento týždeň je Svetový deň vojnových veteránov a je dobré, aby sme si hrdinské momenty našej histórie pripomínali aj cez takéto silné príbehy. "Ďakujem za vašu odvahu, za dnešnú návštevu a nech vám, pani Bergerová, zdravie ešte dlho slúži," dodala hlava štátu. Ich spoločnú fotku nájdete v galérii.