Gelnica je v šoku a ponorila sa do hlbokého smútku. Uplynulý víkend vyhasol život 47-ročnej učiteľky Zuzany, ktorú mal chladnokrvne zavraždiť jej manžel Tomáš. Matka dvoch detí - dcéry (12) a syna (18) - pritom dlhodobo čelila domácemu násiliu a pred mužovým návratom z väzby mala obrovský strach. Podľa informácií TV Markíza jej súd pred tragédiou zamietol žiadosť o zákaz priblíženia.
K mimoriadne brutálnemu útoku došlo v sobotu napoludnie. Zuzana bola doma aj so svojimi deťmi, keď sa podľa svedkov začal z pozemka ozývať krik a detský plač. „Bol tu krik, deti vrieskali, tak som preskočil plot. On akurát sadol do auta a utiekol. Volal som záchranku,“ opísal tragické momenty jeden zo susedov.
Policajní kriminalisti okamžite vyhlásili po unikajúcom páchateľovi pátranie a v priebehu niekoľkých hodín ho úspešne zadržali. Košický krajský vyšetrovateľ mužovi vzniesol obvinenie pre obzvlášť závažný zločin vraždy a spracoval podnet na jeho vzatie do väzby. V prípade dokázania viny hrozí útočníkovi 15 až 20 rokov za mrežami.
Od začiatku s ním mala ťažký život
Podľa výpovedí blízkeho okolia pre Nový Čas prežívala Zuzana v manželstve dlhoročné peklo. Tomáš ju mal opakovane psychicky aj fyzicky týrať, obmedzovať jej kontakty s rodinou a izolovať ju. Hoci dlhé roky abstinoval, nedávno sa mal opäť vrátiť k alkoholu. Pohár trpezlivosti pretiekol v marci tohto roka. Keď mal začať Zuzanu škrabať a škrtiť priamo pred očami ich detí, učiteľka nabrala odvahu a obrátila sa na políciu.
Násilník skončil vo väzbe, z ktorej ho však podľa zistení pustili len zhruba týždeň pred vraždou – malo to byť s 15-mesačnou podmienkou. Zuzana cítila, že jej hrozí nebezpečenstvo. „Ona ani nevedela, kedy ho z basy pustia. Prosila ma, že keby som to zistila alebo ho videla, nech jej to dám vedieť. Sľúbila, že príde ku mne na kávu. Už nepríde. V sobotu som ju ešte videla, ako išla do obchodu. Prosila môjho manžela, aby jej vymenil zámok. Ani on to nestihol...“ povzdychla si jej kamarátka.
„Od začiatku s ním mala ťažký život. Bol to naozaj násilník. Na vlastné oči som videla, ako zbil svoju mamu. Zuzka to nevedela a nechcela tomu veriť, keď som jej to povedala, a len poznamenala: ,Keď toto dokázal urobiť svoje mame, tak čo urobí mne?‘“ dodáva. Základná škola v Gelnici, kde učila matematiku a spoločenskú náuku, sa po víkende zahalila do čierneho. Na budove veje smútočná zástava a žiaci na obľúbenú pedagogičku spomínajú so slzami v očiach. Primátor mesta Dušan Tomaško udelil na pondelok žiakom voľno a do školy povolal profesionálnu pomoc.
Vedenie školy, pedagógovia, aj žiaci ôsmeho ročníka, ktorým bola triednou učiteľkou, absolvovali sedenia s 13 psychológmi z troch rôznych centier. Do školy dochádza aj dcéra zavraždenej Zuzany. „Neočakávali sme, že stratíme kolegyňu, ktorá bola veľmi príjemným človekom a veľmi dobrou učiteľkou – starostlivou, prísnou a spravodlivou, takou, akú majú deti rady,“ uzavrela pre denník zdrvená riaditeľka školy Bibiána Krajníková.
Obvinený bol vo väzbe pre jej napadnutie
Gelničanovi Tomášovi V., obvinenom z vraždy manželky, uložil Okresný súd (OS) Spišská Nová Ves 9. júna podmienečný trest odňatia slobody v trvaní osem mesiacov za nebezpečné vyhrážanie. Dovtedy bol vo väzbe ako obvinený z prečinu nebezpečného vyhrážania, keďže 21. februára pod vplyvom alkoholu napadol svoju manželku. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Krajského súdu Košice Anna Pančurová. O väzbe obvineného z obzvlášť závažného zločinu vraždy by mal košický súd rozhodnúť v utorok.
„Trestným rozkazom zo dňa 9. júna 2026 OS Spišská Nová Ves uložil Tomášovi V. trest odňatia slobody v trvaní osem mesiacov, výkon trestu mu podmienečne odložil na dobu 15 mesiacov a zároveň mu uložil protialkoholické liečenie ambulantnou formou. Trestný rozkaz sa stal ihneď právoplatným a obvinený bol z väzby prepustený,“ uviedla. Obvinený teda nebol vo výkone trestu odňatia slobody, ani z neho podmienečne prepustený.
