18. mar. 2025 o 11:28
TASR, Koktejl

Český premiér Fiala varuje pred koncom Európy, ako ju poznáme: Má štyri až šesť rokov na zmenu

placeholder
Predseda vlády ČR Petr Fiala.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Európa môže padnúť, ak sa nezobudí, tvrdí Fiala.

Zahraničné správy
18. mar. 2025 o 11:28
Český premiér Fiala varuje pred koncom Európy, ako ju poznáme: Má štyri až šesť rokov na zmenu

Európa môže padnúť, ak sa nezobudí, tvrdí Fiala.

Ak Európa nezvládne reagovať včas na súčasný vývoj, môže to byť podľa českého premiéra Petra Fialu jej koniec v súčasnej podobe. Podľa neho má na zmenu štyri až šesť rokov. Najväčšou výzvou pre Česko podľa neho bude nájsť v témach obrany a bezpečnosti dlhodobú politickú zhodu. Fiala to povedal v utorok na konferencii Naša bezpečnosť nie je samozrejmosť na Pražskom hrade, informuje spravodajkyňa TASR.

Európa po rokoch zanedbávania vlastnej obrany a podceňovania ruskej hrozby podľa Fialu konečne chápe, že prežiť a uspieť môže len ten, kto je pripravený a stará sa o svoju bezpečnosť. Dodal, že to znamená viac investovať do obrany, mať dobrý prehľad o tom, čo sa deje v okolí, mať pod kontrolou aj vnútornú bezpečnosť a tiež sa zasadiť o silnú ekonomiku.

"To, čím prechádzame, môže byť koniec Európy tak, ako ju poznáme, ak nezvládneme včas reagovať. Alebo to tiež môže byť katarzia, a v to verím ja a moja vláda a podľa toho budeme aj konať," povedal český premiér s tým, že Európa má štyri až šesť rokov na zmene. Tak dlho podľa jeho slov Rusku trvá, kým sa z jednej vojny pripraví na ďalšiu. "To je čas, ktorý máme na to, aby sme sa zmenili a postavili sa na vlastné nohy," dodal.

Európa podľa neho musí "otočiť o 180 stupňov" a prestať sa tak veľmi regulovať, pretože regulácie ju oslabujú a spomaľujú. "Je nutné, aby sme teraz - obrazne - dali na druhú koľaj oxid uhličitý a zamerali sa na započítavanie iných veličín – inovácií, vyrobených moderných lietadiel či dronov," povedal. Premiér Fiala dodal, že Rusko sa nezastaví a je len ilúzia, keď si krajiny túto realitu nepriznajú.

"Nezostáva nám nič iné, než zaťať zuby, reformovať, čo pôjde a investovať do vlastnej sily," zdôraznil. Všetko to podľa neho bude fungovať len vtedy, ak sa politici navzájom dohodnú a dosiahnu zhodu, ktorá vydrží roky. To bude podľa neho zrejme najväčšia výzva, ktorá Česko v súčasnej situácii čaká. Dúfa však, že ju nakoniec nájdu.

V úvode 12. ročníka konferencie vystúpil tiež český minister zahraničných vecí Jan Lipavský. Podotkol, že podobný princíp, ako bol "mier prostredníctvom sily", ktorý v 80. rokoch presadzovala administratíva vtedajšieho amerického prezidenta Ronalda Reagana, je potrebné aplikovať na podmienky 21. storočia.

Znamená to podľa jeho slov vojenskú a ekonomickú podporu Ukrajiny a tlak na Rusko, ktorý v maximálnej miere obmedzí jeho kapacity útočiť na Ukrajinu alebo kohokoľvek iného. Základným nástrojom proti modernizácii ruského vojenského potenciálu zostanú sankcie, konštatoval minister.

"Ukrajina je skúškou a my v nej nesmieme zlyhať. Je tiež skúškou európskej bezpečnosti a je úlohou Európy v nej obstáť čo najlepšie, aj za cenu budovania nových spojenectiev, ak sa súčasná inštitúcia nedokáže s novou úlohou vyrovnať a bude mať nejaké obmedzenia," dodal šéf českej diplomacie.