20. máj. 2024 o 20:00
Dominika Vargová, Koktejl

Tieto príznaky na prstoch dokážu odhaliť rakovinu pľúc: Lekári odporúčajú jednoduchý test!

placeholder
Testom na nechtoch môžete odhaliť rakovinu pľúc. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Rakovina pľúc je veľkým zabijakom.

Zaujímavosti
20. máj. 2024 o 20:00
Tieto príznaky na prstoch dokážu odhaliť rakovinu pľúc: Lekári odporúčajú jednoduchý test!

Rakovina pľúc je veľkým zabijakom.

Odborníci tvrdia, že ak si rýchlo urobíte jednoduchý „prstový test“, môžete odhaliť rakovinu pľúc, píše The Mirror. Včasné odhalenie jej príznakov vám môže zachrániť život.

Mnohí z nás si uvedomujú, že bolesť na hrudníku, dýchavičnosť a sipot sú jasným varovaním, že v našom hrudníku môže byť niečo v neporiadku. Príznaky sa však môžu objaviť aj vo vašich rukách, a to dlho predtým, ako sa začnú objavovať iné, typickejšie náznaky.

Ako si vieme overiť prvé príznaky rakoviny pľúc na rukách? Verte tomu alebo nie, prvým postupom je jednoducho stlačiť si nechty na rukách. Všimnete si malý svetelný tunel v tvare kosoštvorca? Ak nie, môže to byť znamenie, že vám opúchajú prsty. Tento príznak sa vyskytuje u 35% pacientov s nemalobunkovou rakovinou pľúc.

Ide o najčastejšiu variantu tohto ochorenia a podobne ako väčšina rakovinových ochorení spúšťa tvorbu abnormálnych buniek, ktoré sa môžu rýchlo množiť. Napriek tomu sa všetky súvisiace opuchy prstov vyskytujú v oveľa pozvoľnejších fázach.

Zvyčajne sa začína pri základe nechtu a potom sa rozšíri, čo spôsobí, že sa nechty zakrivia viac, ako je obvyklé. Opuch prstov môže byť samozrejme príznakom rôznych iných ochorení vrátane zarastajúcich nechtov a infekcii, ako je paronychia.

Pri nevysvetliteľných zmenách na tele je však najlepšie vyhľadať lekársku pomoc. „Ak máte niečo, čo vás znepokojuje, navštívte svojho lekára. Choďte k nemu čo najskôr,“ povedal jeden z pacientov s rakovinou pľúc, ktorého jediným príznakom bol opuch prstov.

ĎALŠIE PRÍZNAKY RAKOVINY PĽÚC, PRI KTORÝCH BY STE MALI SPOZORNIEŤ

- kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako tri týždne a môže sa postupne zhoršovať

- opakujúce sa infekcie hrudníka

- bolesti pri dýchaní alebo kašli

- únava a vyčerpanosť

- nevysvetliteľný úbytok hmotnosti a nedostatok hladu

- vykašliavanie krvi

- častý pocit nedostatku vzduchu

- ťažkosti s prehĺtaním

- opuch krku alebo tváre

- bolesť na hrudníku a ramenách

- chrapľavý hlas