29. nov. 2023 o 19:46
TASR, Koktejl

Strašný nález v jednej z nemocníc v Gaze: Z toho trhá srdce!

placeholder
Na snímke predčasne narodené deti pripravené na transport z nemocnice v meste Rafah v Pásme Gazy do Egypta v pondelok 20. novembra 2023.
Zdroj: TASR/AP

Izraelská armáda sa k záležitosti bezprostredne nevyjadrila.

Zahraničie
29. nov. 2023 o 19:46
Strašný nález v jednej z nemocníc v Gaze: Z toho trhá srdce!

Izraelská armáda sa k záležitosti bezprostredne nevyjadrila.

V nemocnici v Gaze našli počas prebiehajúceho prímeria päť mŕtvych predčasne narodených detí, uviedlo v stredu ministerstvo zdravotníctva riadené Hamasom. TASR informuje na základe správy agentúry AFP. Pred začiatkom dočasného prímeria minulý piatok boli nemocnice v severnej časti Pásma Gazy počas siedmich týždňov izraelskej vojenskej ofenzívy terčom náletov. V niektorých z nich izraelská armáda nariadila evakuáciu.

Hovorca ministerstva zdravotníctva v Gaze Ašraft al-Kudra uviedol, že izraelskí vojaci zablokovali prístup na jednotku intenzívnej starostlivosti detskej nemocnice an-Nasr. Na oddelenie sa lekári dostali až v utorok večer. Objavili tam päť tiel predčasne narodených detí, ktoré už boli v štádiu rozkladu. Izraelská armáda sa k záležitosti bezprostredne nevyjadrila.

V priebehu tohto mesiaca sa odohral podobný prípad aj v nemocnici Šifá, ktorú izraelské vojská obliehali a neskôr do nej aj vtrhli. Osem predčasne narodených detí zomrelo, keďže nemocnica nemala elektrinu potrebnú na prevádzku inkubátorov. Ďalších 31 detí evakuovali, väčšinu z nich do Egypta.