17. apr. 2024 o 11:51
TASR, Koktejl

Fico pred odchodom do Bruselu: Pre Slovensko je dôležité toto!

placeholder
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Samit sa uskutočňuje od stredy.

Domáca politika
17. apr. 2024 o 11:51
Fico pred odchodom do Bruselu: Pre Slovensko je dôležité toto!

Samit sa uskutočňuje od stredy.

Na nadchádzajúcom mimoriadnom summite Európskej rady je pre Slovensko najdôležitejšia garancia, že vojenská pomoc Ukrajine je vecou bilaterálneho charakteru. Vyhlásil to v stredu ráno na zasadnutí Výboru NR SR pre európske záležitosti slovenský premiér Robert Fico s tým, že na summite neočakáva nijaké prekvapenia, informuje TASR.

Premiér na úvod svojho vystúpenia pripomenul, že summit, ktorý sa uskutoční 17. a 18. apríla, sa bude venovať predovšetkým problematike jednotného trhu a konkurencieschopnosti, ale aj situácii na Blízkom východe a Ukrajine.

Pre Slovensko bude dôležitou témou predovšetkým dvojaká kvalita potravín, na ktorú treba podľa premiéra upozorňovať. "Nevidíme dôvod na to, aby občania Slovenskej republiky boli občanmi druhej kategórie," povedal Fico.

Slovenský premiér tiež mimoriadne víta myšlienku, ako pomôcť priemyslu a hospodárstvu v Európskej únii v kontraste s cieľmi v oblasti klimatických zmien. "Green deal je neudržateľný. To všetci vieme," povedal Fico s tým, že bude podporovať všetky rozumné kroky, ktoré budú limitovať podľa neho nezmyselné klimatické ciele.

V súvislosti s Ukrajinou sa na summite bude rokovať okrem iného o dodaní systémov protivzdušnej obrany. Premiér pripomenul, že Slovensko Ukrajine už nemá čo dať. Zároveň kritizoval predchádzajúcu vládu za to, že Ukrajine poskytla systém S-300, pričom uviedol, že on by tak nikdy neurobil. Ak však budú na summite predložené ustanovenia, ktoré hovoria o tom, že takáto podpora je vecou bilaterálnou, Fico ich nebude atakovať.

V súvislosti s Ukrajinou premiér pripomenul tiež spoločné rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády, pričom poukázal na viaceré formy pomoci, ktoré Slovensko Ukrajine poskytuje. Spomenul napríklad pomoc s odmínovaním. Zároveň však zopakoval, že konflikt na Ukrajine podľa neho nemá vojenské riešenie.

Summit sa bude tiež zaoberať situáciou na Blízkom východe a nedávnym útokom Iránu na Izrael, pričom sa bude hovoriť o nových sankciách proti Iránu. "Zaviazali sme sa,... že podporíme len také sankcie, ktoré nebudú poškodzovať občanov Európskej únie a Slovenska viac ako toho, pre koho sú určené," povedal Fico.

Na záver zasadnutia tiež premiér oznámil, že sa chystá na oficiálnu návštevu Číny, ktorá sa uskutočni 22. až 25. júna. "Nemôžeme si ako malá krajina dovoliť nemať dobré vzťahy s Čínou," povedal Fico s tým, že počas návštevy budú podpísané významné zmluvy o strategickej spolupráci.

Premiéra po zasadnutí výboru kritizoval predseda opozičného PS Michal Šimečka. Fico mal podľa neho povedať, že jeho želaním je, aby západ prestal dodávať zbrane Ukrajine. "Ja by som to povedal naopak - našim hlavným želaním by malo byť, aby Putin prestal zabíjať ukrajinských civilistov. Zodpovednosť má momentálne v rukách jedine (ruský prezident, pozn. TASR) Vladimír Putin - on odmieta rokovania o mieri a odmieta zastaviť zabíjanie," uviedol Šimečka v stanovisku.

Šéf PS tiež odporúča premiérovi, aby si v Bruseli našiel čas porozprávať sa s predstaviteľmi Európskej komisie a urobiť všetko preto, aby Slovensko neprišlo o miliardy eur z plánu obnovy.