Lekári varujú ľudí, aby nezavrhovali náhle príznaky podobné mŕtvici, ktoré rýchlo prišlo a rovnako rýchlo aj zmiznú, informuje denník The Sun. Povedzme, že máte pocit necitlivosti alebo slabosti v ruke, alebo sa vám dočasne zhorší reč. Ak tieto znepokojujúce príznaky pominú, môžete si myslieť, že ste v poriadku. Odborníci zdôraznili, že príznaky podobné mŕtvici, ktoré zmiznú krátko po tom, čo ich zažijete, by ste nemali ignorovať len preto, že sa nezdá, že by zanechali trvalé poškodenie.
Tieto varovné príznaky môžu byť tzv. prechodným ischemickým záchvatom (TIA). Nazýva sa aj „mini mŕtvica“ alebo „varovná mŕtvica“ a jej príznaky sú podobné príznakom mŕtvice ako je poklesnutá tvár, slabosť rúk a skreslená reč.
„Jediný rozdiel je v tom, že nevedú k trvalému neurologickému poškodeniu. Ľudia, ktorí prekonajú TIA, však často v nasledujúcich dňoch alebo týždňoch dostanú plnohodnotnú cievnu mozgovú príhodu,“ tvrdí riaditeľ pre mŕtvicu na Cleveland Clinic Akron General Dr. Ahmed Itrat.
„U mnohých ľudí je to naozaj predzvesť toho, že v priebehu nasledujúcich 48 hodín a určite v priebehu nasledujúcich siedmich, 30 alebo 90 dní bude mať niekto mŕtvicu,“ povedal pre Huffington Post riaditeľ cievnej neurológie Dr. Brandon Giglio.
Podľa NHS môže „mini mŕtvica“ nastať, keď sa dočasne preruší prívod krvi do mozgu. Podľa Dr. Joshuu Willeyho, TIA trvá pravdepodobne päť alebo desať minút, niekedy však trvá len 30 až 60 sekúnd. „Účinky trvajú niekoľko minút až niekoľko hodín a úplne ustúpia do 24 hodín,“ uvádza sa v usmerneniach NHS.
Odborníci zdôraznili, že by ste ich nikdy nemali zavrhovať kvôli tomu, ako rýchlo odznejú. To znamená, že by ste nemali bagatelizovať minútovú bolesť ruky alebo rozmazané videnie, hoci nepríjemné pocity môžu v priebehu niekoľkých sekúnd odznieť, o niekoľko dní alebo mesiacov môžu predznamenávať oveľa vážnejšie následky.
„Ak máte vy alebo niekto iný príznaky TIA alebo mŕtvice, je dôležité okamžite zavolať na číslo 112 a požiadať o privolanie záchrannej služby,“ radí NHS. Taktiež by ste mali okamžite užiť aspirín. Aj keď príznaky vymiznú, kým čakáte na príchod sanitky, stále musíte byť vyšetrení v nemocnici, zdôraznila britská vládna agentúra.
Ak si myslíte, že ste už predtým mohli mať TIA, ale vtedy ste nevyhľadali lekársku pomoc, urýchlene sa objednajte k všeobecnému lekárovi. Dr. Willey povedal, že v nemocnici by ste nikdy nemali podceňovať svoje príznaky, aj keď ich už nepociťujete.
Faktory, ktoré prispievajú k mozgovej príhode?
Ischemická cievna mozgová príhoda, najčastejšia forma tohto ochorenia, vzniká vtedy, keď krvná zrazenina zabráni prietoku krvi a kyslíka do mozgu. Zvyčajne je to spôsobené tým, že sa tepny časom zužujú.
Hoci sa tepny môžu prirodzene zužovať s vekom, iné faktory ako je fajčenie, obezita, pitie nadmerného množstva alkoholu, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu, či cukrovka, z ktorých niektorým sa dá predísť, môžu tento proces urýchliť. Menej častá hemoragická mŕtvica je spôsobená krvácaním do mozgu alebo jeho okolia, ktoré je zvyčajne dôsledkom vysokého krvného tlaku.
Faktorom, ktoré prispievajú k vysokému krvnému tlaku, sa dá často predchádzať: Patrí tam okrem vyššie spomenutých aj nedostatok pohybu, či stres, ktorý môže spôsobiť dočasné zvýšenie krvného tlaku.