13. jún. 2024 o 16:57
TASR, Koktejl

Pápež František sa zúčastní summitu G7: S kým sa stretne?

placeholder
Pápež František na Veľkonočnú nedeľu slávil slávnostnú omšu na Námestí svätého Petra.
Zdroj: TASR/AP

František je prvým pápežom, ktorý sa zúčastní na rokovaniach skupiny G7.

Zahraničné správy
13. jún. 2024 o 16:57
Pápež František sa zúčastní summitu G7: S kým sa stretne?

František je prvým pápežom, ktorý sa zúčastní na rokovaniach skupiny G7.

Pápež František sa na okraj summitu G7 v Taliansku stretne s lídrami Spojených štátov, Francúzska, Ukrajiny, Indie a iných krajín, oznámil vo štvrtok Vatikán. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

František sa v piatok v talianskom meste Borgo Egnazia zúčastní na rokovaní lídrov o nových technológiách. V januári pritom pápež upozorňoval na nebezpečenstvo umelej inteligencie. František je prvým pápežom, ktorý sa zúčastní na rokovaniach skupiny G7.

Vatikán vo štvrtok informoval o programe Františka počas jeho účasti na summite, pričom uviedol, že absolvuje aj bilaterálne stretnutie s americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Okrem toho sa pápež osobitne stretne s prezidentmi Francúzska a Ukrajiny Emmanuelom Macronom a Volodymyrom Zelenským, kanadským premiérom Justinom Trudeauom, ako aj s indickým premiérom Naréndrom Módím, brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, ale aj s prezidentom Turecka Recepom Tayyipom Erdoganom, kenskou hlavou štátu Williamom Rutom či prezidentom Alžírska Abdalom Madžídom Tabbúnom. Podľa Vatikánu sa František okrem politických lídrov stretne i s riaditeľkou Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalinou Georgievovou.