Odborníci upozorňujú, že bežná baktéria, ktorá sa nachádza v kontaminovaných potravinách a vode, je príčinou miliónov prípadov rakoviny žalúdka po celom svete. Výskum odhalil, že hoci sú najviac postihnuté najmä ázijské krajiny, veľké množstvo prípadov vedci zaznamenali aj v Amerike, Afrike a Európe. Ako informoval portál The Sun, autori vyzývajú štáty, aby dávali väčšie investície do boja proti rakovine žalúdka.
Nový výskum Medzinárodnej agentúry pre výskum rakoviny (IARC), ktorá je súčasťou WHO, sa snažil určiť vývoj počtu prípadov rakoviny žalúdka vo svete. V rámci štúdie, ktorá bola uverejnená v časopise Nature Medicine, vedci preskúmali výskyt tohto ochorenia v 185 krajinách v roku 2022 a skombinovali ho s prognózami budúcich úmrtí.
Zistili, že približne 15,6 milióna pacientov narodených v rokoch 2008 až 2017 bude vo svojom živote čeliť rakovine žalúdka. Najväčší počet prípadov s 10,6 miliónmi zaznamenali v Ázii, a to najmä v krajinách ako India a Čína. Nasledovala Amerika s dvoma miliónmi prípadov, Afrika s 1,7 miliónmi pacientov, Európa s 1,2 miliónmi prípadov a Oceánia, kde vedci predpokladajú, že približne 70-tisíc ľudí bude trpieť týmto typom rakoviny.
Mnohé z nich spôsobuje bežná baktéria
Tím pod vedením doktora Jina Younga Parka upozornil, že až 76 % všetkých prípadov bude spôsobených baktériou Helicobacter pylori (H. pylori). Tento bežný druh sa šíri kontaktom medzi ľuďmi a kontaminovanými potravinami alebo vodou, pričom najčastejšie infikuje sliznicu žalúdka.
Mnohí ľudia si nemusia uvedomovať, že sú infikovaní, pretože príznaky sú často mierne. Keď sa prejavia, pacienti si ich zvyčajne pomýlia s bežnými tráviacimi ťažkosťami, ako je nadúvanie, nevoľnosť, pálenie záhy alebo rýchly pocit plnosti po jedle.
Odborníci tvrdia, že baktéria môže byť príčinou nárastu počtu prípadov rakoviny žalúdka, ktorá sa často označuje za "tichého zabijaka", pretože jej príznaky sa dajú ľahko zameniť s menej závažnými stavmi.
Medzi skoré príznaky tohto ochorenia patria pretrvávajúce tráviace ťažkosti, reflux kyseliny či rýchly pocit plnosti, ktoré často nastávajú aj pri infekcii baktériou H. pylori. Okrem toho sa môžu objaviť aj závažnejšie symptómy vrátane ťažkostí s prehĺtaním, silnej bolesti žalúdka, výrazného úbytku hmotnosti, extrémnej únavy alebo opuchu hornej časti žalúdka.
Autori štúdie požadujú, aby štáty ponúkali finančnú pomoc určenú na prevenciu rakoviny žalúdka, a to najmä prostredníctvom skríningu a liečby H. pylori. "Je nevyhnutné, aby zaradili túto úlohu medzi svoje priority," odôvodnil Park.