Kofeínové nápoje bez umelých sladidiel a cukru – teda čierna káva – nie sú zlou voľbou pri snahe zbaviť sa nadbytočných tukových zásob. Podľa fyziológov z Exeterskej univerzity totiž kofeín pomáha znižovať množstvo brušného tuku a predchádzať diabetu typu 2. Treba však mať kofeínu v krvi pomerne vysoké množstvo.
„Náš výskum priamo neštuduje ani neodporúča piť viac kávy, nebolo to jeho účelom,“ zverila sa v rozhovore pre denník The Guardian doktorka Katarina Kosová z Exeterskej univerzity. A varovala, že akékoľvek kofeínové nápoje obsahujúce cukor (Coca Cola, Pepsi Cola a pod.) a tuk (káva s mliekom) pozitívne účinky zvrátia.
Avšak konzumácia troch až piatich šálok kávy denne, ktoré obsahujú v priemere sedemdesiat až sto päťdesiat miligramov kofeínu, súvisí s nižším rizikom cukrovky typu 2 a kardiovaskulárnych ochorení.
Čo vyplýva z observačnej štúdie, teda takej, ktorá si všíma konzumáciu u ľudí a ich zdravotný stav. Nesleduje experimentálne príčinu a následok. Štúdia teda nepreukazuje priamy účinok kofeínu a je možné, že prevenciou obezity a diabetu sú aj ďalšie látky obsiahnuté v káve.
Ale je k tomu potrebné pristupovať individuálne, niektorým ľuďom kofeín pôsobí búšenie srdca a nervozitu. Tí by sa do jeho konzumácie nemali nútiť. A tiež platí, že lepšou prevenciou cukrovky a obezity je pravidelné cvičenie a vyvážený jedálniček s primeraným energetickým obsahom.