10. júl. 2025 o 20:00
Miloš Audi, Koktejl

Najnebezpečnejšia cesta sveta desí: Na TOMTO mieste každoročne zomrú desiatky ľudí!

placeholder
Táto cesta si každoročne vyžiada desiatky životov.
Zdroj: iStock

Prečo je táto trasa taká riziková?

Zaujímavosti
10. júl. 2025 o 20:00
Najnebezpečnejšia cesta sveta desí: Na TOMTO mieste každoročne zomrú desiatky ľudí!

Prečo je táto trasa taká riziková?

V juhoamerickej Bolívii sa nachádza cesta, ktorú mnohí ľudia označujú za najnebezpečnejšiu trasu na svete. Nazýva sa Yungas, pričom mnohí miestni obyvatelia jej dali meno "cesta smrti". Ako informoval portál Daily Star, pre svoje zradné uličky a úzke koridory bez zvodidiel si každoročne vyžiada desiatky ľudských životov.

Nebezpečná cesta

Yungas je 69 kilometrov dlhý úsek, ktorý spája bolívijské hlavné mesto La Paz a malé mesto Coroico. Britský Kráľovský automobilový klub (RAC) cestu označil za najrizikovejšiu trasu na svete, pretože ju tvorí viac ako 200 kľukatých zákrut.

Cesta je určená len pre veľmi skúsených vodičov. Dôvodom je, že sa musia popasovať s viacerými úzkymi štrkovými úsekmi, ktorých šírka dosahuje len tri metre. Trasa v najvyššom bode dosahuje nadmorskú výšku až 4650 metrov. V týchto miestach môžu mať vodiči problémy s extrémnymi poveternostnými podmienkami vrátane častých hmiel, dažďov či zosuvov pôdy. Hoci je Yungas považovaná za najnebezpečnejšiu cestu na svete, nenájdete tu žiadne zvodidlá.

Najdesivejší incident na ceste smrti sa odohral v júli 1983, keď sa autobus zrútil do kaňonu. Nehoda, ktorá si vyžiadala až 100 obetí, sa považuje za jednu z najväčších tragédii v histórii Bolívie.

Ako informoval portál Express, časté havárie prinútili vládu k výstavbe novej dvojprúdovej asfaltovej cesty, ktorá bola dokončená v roku 2006. Nová trasa výrazne znížila počet nehôd, pretože odklonila väčšinu dopravy z rizikového úseku. Yungas sa odvtedy stala vyhľadávaným miestom najmä pre nadšencov horskej cyklistiky.

Existuje aj niekoľko ďalších ciest, ktoré sa považujú za nesmierne nebezpečné. Jednou z nich je aj Karakoram Highway, 1300 kilometrov dlhá trasa, ktorá spája Čínu s Pakistanom. V priesmyku Chundžeráb dosahuje nadmorskú výšku 4693 metrov, vďaka čomu ide o najvyššie položenú medzinárodnú cestu s pevným povrchom na svete.

Ďalšou rizikovou trasou je sečuánsko-tibetská diaľnica G318, ktorá vedie zo Šanghaja do Žang-mu na čínsko-nepálskej hranici. Vodiči si aj tu musia dávať pozor na časté zosuvy pôdy a skalné previsy, a to najmä na 1330-kilometrovom úseku, ktorý začína v čínskom Čcheng-tu a končí v tibetskej Lhase. Vďaka svojej neuveriteľnej dĺžke takmer 5500 kilometrov môže jedna cesta po celej diaľnici trvať až 15 dní.