13. nov. 2024 o 10:30
PR článok, PROSIGHT Slovensko

Majetok vs. život: Ako správne nastaviť priority poistenia?

placeholder
Ilustračné foto
Zdroj: Unsplash

Hovorí sa, že zdravie je nad zlato a život máme len jeden. Tieto známe pravdy si síce radi pripomíname, no realita je často iná. Stačí sa pozrieť na štatistiky životného poistenia – len tretina Slovákov ho má uzatvorené.

Zaujímavosti
13. nov. 2024 o 10:30
Majetok vs. život: Ako správne nastaviť priority poistenia?

Hovorí sa, že zdravie je nad zlato a život máme len jeden. Tieto známe pravdy si síce radi pripomíname, no realita je často iná. Stačí sa pozrieť na štatistiky životného poistenia – len tretina Slovákov ho má uzatvorené.

Uprednostňujeme poistenie auta, domu či bytu, hoci práve život a zdravie sú tým najcennejším, čo máme. Ako teda správne nastaviť priority poistenia a zabezpečiť si nielen majetok, ale aj budúcnosť?

Poistenie majetku a životné poistenie ako dva piliere

Poistenie majetku a životné poistenie sú dva rôzne druhy poistení, ktoré pokrývajú riziká spojené so zničením majetku a poškodením zdravia. Oba typy poistenia majú v našom živote význam. Tvoria dva dôležité piliere finančnej ochrany, na ktoré by nemal zabúdať nikto z nás.

Aký je význam poistenia majetku

Poistenie majetku v sebe zahŕňa poistné krytie rôznych hmotných vecí. Najrozšírenejším druhom poistenia v tomto segmente je Povinné zmluvné poistenie, keďže PZP sa nevyhnete z dôvodu možných sankcií. K PZP je možné uzatvoriť havarijné poistenie pokrývajúce škody na vlastnom vozidle. Druhým najčastejšie uzatváraným poistením je poistenie domácnosti. Pokrýva poistenie všetkého, čo máte vo vnútri domu, a to vrátane zodpovednosti za škody na cudzom majetku. Poistenie nehnuteľnosti je finančnou ochranou pre stavbu domu alebo bytu.

Význam poistenia majetku je zrejmý – je peňažnou poistkou pre prípad zničenia alebo poškodenia hmotných vecí. Môže ísť o požiar, povodeň, krádež či vandalizmus. V prípade nešťastia vám poisťovňa poskytne finančnú náhradu, ktorá dokáže pokryť opravu alebo nahradiť poškodený majetok novým. Poistenie majetku vám prinesie pocit bezpečia pred nepredvídateľnými udalosťami.

Aký význam má životné poistenie

Nič nie je cennejšie ako zdravie a život, preto je životné poistenie základným štítom ochrany vás a vašej rodiny. Životné poistenie je určené a zamerané na finančné zabezpečenie vašej rodiny v situáciách, keď sa vám niečo stane – civilizačná choroba, invalidita, trvalé následky úrazu či úmrtie. Životné poistenie je finančnou podporou aj počas dlhodobej práceneschopnosti a hospitalizácie.

Uzavretie životného poistenia je naozaj nesmierne dôležité. Žiadne iné poistenie nedokáže poskytnúť finančnú ochranu v toľkých nepríjemných životných situáciách. Ak vám záleží na rodine a chcete mať istotu, že vždy dokážete splácať hypotéku či náklady na živobytie, životné poistenie je riešením. Balíčky životného poistenia sú vskutku široké a ich možnosti prakticky neobmedzené. Je len na vás, ktoré riziká považujete za kľúčové.

Rizikové životné poistenie pre život bez finančných rizík

Existuje viac typov životného poistenia a dokonca záleží aj na tom, kedy poistenie uzatvoríte. Okrem toho môžete pri uzatváraní zmluvy natrafiť na rôzne nástrahy, na ktoré je nutné si dávať pozor. Ako laikovi sa vám môže zdať svet poistenia neprehľadný. Nemajte obavy a čítajte ďalej, ako postupovať pri uzatváraní životného poistenia.

S uzatvorením životného poistenia neváhajte

Pri životnom poistení platí pravidlo, že už včera bolo neskoro. Čo presne tento výrok znamená? Uzatvoriť životné poistenie sa oplatí v čo najmladšom veku a v dobrom zdravotnom stave. Čím ste mladší a máte menej zdravotných problémov, tým sú nižšie ceny poistného a poisťovňa vás príjme do poistenia v plnom rozsahu. Na výšku poistného vplýva aj to, či fajčíte, športujete s registráciou v nejakom klube a aké povolanie vykonávate . Optimálne podmienky pre uzatvorenie životného poistenia majú deti.

"Čím skôr človek uzatvorí životné poistenie, tým výhodnejšie podmienky môže získať. Mladý vek a dobrý zdravotný stav sú kľúčové faktory pre nižšie poistné a krytie rizík v plnom rozsahu," upozorňuje Slavomír Molnár, špecialista v PROSIGHT Slovensko. „Ak máte rodinu, uzatvorte poistenie všetkým členom rodiny a vďaka objemovým zľavám sa dostanete na nižšiu cenu poistenia,“ dodáva.

Pozor na druh životného poistenia

Pri výbere a podpise zmluvy si dávajte pozor na niekoľko aspektov. V prvom rade sa naučte rozlišovať medzi investičným a rizikovým životným poistením. Investičné životné poistenie v sebe kombinuje investovanie do fondov a poistením rizík, ale kvôli vysokým priebežným poplatkom nie je odporúčanou voľbou. Naopak rizikové životné poistenie je transparentné – viete koľko za čo platíte a máte prehľad o tom, aké je krytie jednotlivých položiek poistenia. V poistení sa oplatí aktivovať aj indexáciu poistných súm. Jeho výhoda tkvie v tom, že poistné sumy sa budú automaticky navyšovať podľa inflácie bez skúmania vášho súčasného zdravotného stavu.

Výber pripoistení, výška poistných súm a rozsah krytia

Druhým aspektom, na ktorý je nutné si dávať pozor, je výber pripoistení, ktoré definujú, čo všetko máte kryté a výška poistnej sumy definuje na akú výšku dané riziká kryté máte. Poistenie orientujte na tie riziká, ktoré dokážu zásadným spôsobom ovplyvniť život váš a vašej rodiny. Hovoríme teda o poistení smrti, invalidity, diagnostikovaní vážnej choroby, následkov úrazu či dlhodobej PNky.

Výška poistných súm by mala zodpovedať potrebám vašej domácnosti a finančnej situácii. Zohľadnite výšku príjmu, záväzky (hypotéka, úvery) a počet osôb, ktoré sú na vás finančne závislé. Nezabudnite si tiež dôkladne preštudovať, aký konkrétny rozsah je v poistení zahrnutý a aké sú výluky. Základ rizikového životného poistenia tvorí poistenie pre prípad smrti, kedy poisťovňa vyplatí pozostalým dohodnutú sumu. Oplatí sa pripoistiť invaliditu spôsobenú úrazom alebo chorobou a plnenie pri trvalých následkoch. Zaujímavé sú možnosti poistenia pri výpadku príjmu z dôvodu liečby, hospitalizácia a denná dávka počas pracovnej neschopnosti.

Porovnajte ponuky rôznych poisťovní a zohľadnite nielen cenu, ale aj rozsah poistného krytia a kvalitu služieb. Výhodné je využiť služby finančného poradcu, ktorý za vás preskúma ponuky a vytvorí vám na mieru šité rizikové životné poistenie.

"Pri nastavovaní životného poistenia je dôležité zohľadniť individuálne potreby každého človeka. Odporúčam sústrediť sa na kľúčové riziká ako smrť, invalidita a vážne choroby, pričom výška poistného krytia by mala reflektovať finančnú situáciu poisteného," vysvetľuje špecialista z PROSIGHT Slovensko.

Posledným našim tipom je, aby ste pri uzatváraní životného poistenia neklamali. Neúplné alebo nepravdivé informácie vedú k zamietnutiu a kráteniu poistného plnenia. Na záver musíme dodať, že rizikové životné poistenie vám poskytne istotu a pokoj v duši. Urobte už dnes zodpovedné rozhodnutie a zabezpečte sebe i rodine budúcnosť bez starostí.