04. júl. 2025 o 15:49
TASR, Koktejl

Znepokojujúca situácia pre slovenský priemysel: Automobilky bojujú s clami z USA

placeholder
Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková.
Zdroj: TASR

Významnejší výpadok vývozu do USA sa týka dvoch automobiliek na Slovensku.

Domáca politika
04. júl. 2025 o 15:49
Znepokojujúca situácia pre slovenský priemysel: Automobilky bojujú s clami z USA

Významnejší výpadok vývozu do USA sa týka dvoch automobiliek na Slovensku.

Automobilky pôsobiace na Slovensku už cítia negatívny vplyv nových amerických ciel na dovoz áut do Spojených štátov amerických, keď zaznamenali pokles objednávok na tretí kvartál, uviedla v piatok po mimoriadnom rokovaní vlády ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD). Konkrétne čísla podľa nej ešte nie sú známe a môžu byť aj predmetom obchodného tajomstva.

Významnejší výpadok vývozu do USA sa týka dvoch automobiliek na Slovensku, a to Volkswagen a Jaguar Land Rover. „Posledné informácie máme, že na tretí výrobný kvartál už je pokles objednávok na vozidlá týchto dvoch spoločností a už sa to začína negatívne prejavovať,“ priblížila Saková. Vláda sa podľa nej snaží otvárať nové trhy pre tieto firmy, kde by mohli umiestniť svoju produkciu.

Rovnako sa čaká na výsledok rokovaní medzi EÚ a USA, ktoré vedie eurokomisár zodpovedný za obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič. Podľa aktuálnych informácií však zatiaľ nikam nepokročili, upozornila Saková. V súčasnosti platné clá na dovoz automobilov do USA sú na úrovni 27,5 %, pričom 2,5 % boli aj v minulosti a 25 % sú clá ohlásené novou americkou administratívou Donalda Trumpa. Ak by nedošlo k dohode, EÚ má pripravené odvetné opatrenia, ktoré by uvalila na dovoz zo Spojených štátov, avizovala ministerka.

V súvislosti s obavou z možného presunu výroby áut priamo do USA ministerka upozornila, že to nie je jednoduché ani rýchle. „Presun tých investícií je proces strednodobý a dlhodobý. Nemôžeme si predstaviť, že sa presunie nejaká produkcia automobilov za jeden alebo dva roky,“ zdôraznila s tým, že podľa skúseností na Slovensku ide o proces, ktorý môže trvať 4 až 6 rokov.

Saková pripomenula, že podľa údajov Národnej banky Slovenska nová colná politika USA znamená pre slovenský priemysel vplyv na úrovni približne 2,9 % hrubého domáceho produktu (HDP), z toho dve tretiny sa dotýkajú priamo automobilového priemyslu. Spojené štáty sú pritom pre slovenské automobilky druhým najvýznamnejším trhom, kam vyvážajú viac ako 10 % svojej produkcie. Dve najviac zasiahnuté spoločnosti vyvážajú na americký trh 20 až 25 % z celkového objemu vyrobených áut.