Vedúci predstavitelia Európskej únie vo štvrtok zdôraznili, že bez súhlasu Ukrajiny, či za chrbtom jej partnerov v Európe, nie je možné prijímať žiadne rozhodnutia o budúcnosti Kyjeva. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.
Mnohí lídri EÚ na summite v Bruseli na znak solidarity s Kyjevom znovu prízvukovali, že záležitosti Ukrajiny sa nebudú riešiť bez nej a že o bezpečnosti Európy sa nebude rokovať bez Európanov. „Iba Ukrajina ako napadnutá krajina môže legitímne určiť, čo znamená mier a či a kedy sú splnené podmienky na začatie rokovaní,“ povedal predseda Európskej rady António Costa na záver summitu. „Nastal čas posilniť Ukrajinu (a pripraviť ju) na všetky možné scenáre,“ pokračoval.
Nemecký kancelár Olaf Scholz podčiarkol dôležitosť podpory Ukrajiny „tak dlho, ako to bude potrebné“. Na zoznam priorít kancelár zaradil zabezpečenie protivzdušnej obrany, delostrelectva či munície pre Kyjev, píše AP. Podobný odkaz zdieľal aj luxemburský premiér Luc Frieden. Holandský premiér Dick Schoof zdôraznil, že len Kyjev môže určiť podmienky rozhovorov. „Doposiaľ Ukrajina ešte nenaznačila, že je na to pripravená,“ dodal.
Pozícia Ukrajiny vo vojne je v súčasnosti neistá a Rusko naďalej dosahuje úspechy na bojisku a postupne posúva frontovú líniu smerom na západ napriek stratám. Ukrajinská energetická sieť je v havarijnom stave a problémom sú aj chýbajúce sily na bojisku, pripomína AP.
Orbán po summite EÚ: V Únii neexistuje konsenzus o vojne na Ukrajine
Maďarský premiér Viktor Orbán vo štvrtok vyhlásil, že v Európskej únii neexistuje konsenzus v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Rozhodnutia týkajúce sa konfliktu preto prijal v rámci bilaterálnej diplomacie a nie v mene maďarského predsedníctva EÚ, zdôraznil premiér. TASR o tom informuje na základe správy agentúry MTI.
Orbán na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom Európskej rady Antóniom Costom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou po summite EÚ v Bruseli povedal, že vojna na Ukrajine je najdôležitejšou politickou otázkou.
Podotkol však, že v EÚ neexistuje konsenzus v tejto oblasti, a preto nie je možné konať v mene Európskej rady. Premiér zároveň ozrejmil, že maďarský návrh na vianočné prímerie sa nepredkladal v rámci predsedníctva krajiny v Rade EÚ. Orbán po summite tiež uviedol, že zrejme jedinou možnou cestou k úspechu, či dokonca prežitiu Európskej únie je podniknúť „zásadné kroky“ a byť ambiciózny, píše MTI.
Pri hodnotení predsedníctva Orbán uviedol, že došlo k pokroku v oblasti rozširovania Európskej únie, pokiaľ ide o krajiny západného Balkánu. „Rozhovory s Albánskom by sa mohli začať, absolvovali sme už tri medzivládne stretnutia. Na dosah je však aj usporiadanie medzivládnej konferencie so Srbskom,“ povedal premiér.
Orbán zároveň pripomenul rozhodnutie o integrácii Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru. Plné členstvo nadobudne účinnosť 1. januára, podotkol. Počas súčasného maďarského predsedníctva dosiahlo 27 ministrov poľnohospodárstva tiež dohodu o budúcnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky, uviedol Orbán a dodal, že sa „prijalo aj vyhlásenie o boji proti antisemitizmu a podpore židov“.