21. feb. 2024 o 05:00
mob, TASR, Koktejl

Prezidentka Čaputová smúti za výnimočnou ženou: Objatie, na ktoré nikdy nezabudnem!

placeholder
Zuzana Čaputová sa stretla s Annou Bergerovou.
Zdroj: TASR

Výnimočnú osobnosť si pripomenula aj prezidentka.

Slovensko
21. feb. 2024 o 05:00
Prezidentka Čaputová smúti za výnimočnou ženou: Objatie, na ktoré nikdy nezabudnem!

Výnimočnú osobnosť si pripomenula aj prezidentka.

Vo veku nedožitých 94 rokov zomrela v pondelok (19. februára) priama účastníčka Slovenského národného povstania (SNP) Anna Bergerová, informovala o tom prezidentka SR Zuzana Čaputová na svojej sociálnej sieti.

„Začiatkom novembra sme sa spolu s Annou Bergerovou rozprávali v Prezidentskom paláci. Na jej silné objatie nikdy nezabudnem. Dnes už nie je medzi nami. Vyjadrujem úprimnú sústrasť jej rodine a blízkym. Pani Bergerová počas vojny pomáhala ako ošetrovateľka a so sestrou pracovali ako spojky. Tajne prenášali muníciu a získavali informácie pre odboj,“ napísala prezidentka.

„Počas celého svojho života bola aktívna v protifašistických a partizánskych organizáciách a aj vďaka jej životnému príbehu sa podarilo odovzdávať spomienky na boj s fašistickým režimom a odkaz Slovenského národného povstania,“ zakončila v statuse Čaputová na Instagrame.

Bergerová sa pridala k povstaleckému oddielu Čapajeva ako 15-ročná. „Dostala som sa tam vďaka staršiemu bratovi, ktorý v roku 1939 odmietol bojovať proti bratom Poliakom,“ vysvetlila pre TASR v roku 2016. Zo začiatku nosila partizánom zbrane a pomáhala so získavaním informácií.

Po menšom incidente s nemeckým vojakom ďalej pomáhala pri ošetrovaní bojovníkov. „Nemec ma nezbil, len trochu buchol a začal mi krvácať nos. Keď tú krv videla moja mama, nedala si nič vysvetliť, išla za vedúcim oddielu a povedala, že do terénu chodiť nebudem, pretože už má vo vojne dvoch synov,“ vysvetlila Bergerová.

Napriek pokročilému veku sa Bergerová zapájala do osvety medzi mladými ľuďmi. Po voľbách v roku 2016 sa zúčastnila aj protestu proti nacizmu. „Myslela som si, že na to zhromaždenie príde pár starých báb a chlapov, ale keď som videla tú krásnu mládež, tisíce ľudí s tými nápismi a heslami proti fašizmu, zapochodovala som si s nimi a na námestí som im ďakovala,“ skonštatovala vtedy Bergerová. Dôležité podľa nej bolo vzdelávanie a vysvetľovanie najmä na školách.