30. apr. 2025 o 10:50
TASR, Koktejl

Ústavný súd rozhodol! Minister Šutaj Eštok mal porušiť zákon: Konal správne voči čurillovcom?

placeholder
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok.
Zdroj: TASR - Dano Veselský

Ústavný súd sa zatiaľ k jeho postupu priamo nevyjadril.

Domáce správy
30. apr. 2025 o 10:50
Ústavný súd rozhodol! Minister Šutaj Eštok mal porušiť zákon: Konal správne voči čurillovcom?

Ústavný súd sa zatiaľ k jeho postupu priamo nevyjadril.

Ústavný súd SR nekonštatoval, že minister postupoval pri postavení skupiny policajtov, známych aj ako čurillovci, bývalej Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) mimo služby zákonne. Dosiaľ existuje iba jedno právoplatné úradné rozhodnutie v tomto prípade, a tým je rozhodnutie Úradu na ochranu oznamovateľov, ktorý uznal ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) za vinného zo spáchania správneho deliktu. V reakcii na utorkové (29. 4.) vyhlásenie ministra o odmietnutí ústavnej sťažnosti čurillovcov to pre TASR uviedol advokát policajtov Peter Kubina.

„Ústavný súd pred približne tromi týždňami odmietol jednu z podaných ústavných sťažností, ktoré sa týkajú konaní o nariadenie neodkladného opatrenia. Ústavný súd len zopakoval doterajšie rozhodnutia krajského a najvyššieho súdu, že policajt nemá právo domáhať sa neodkladného opatrenia proti personálnemu rozkazu. Jeho rozhodnutie rešpektujeme, hoci v ňom chýba zohľadnenie ochrany oznamovateľov protispoločenskej činnosti,“ vysvetlil Kubina.

Advokát podotkol, že po rozhodnutiach krajského súdu bolo jasné, že sa im neodkladnej a rýchlej ochrany domôcť nepodarí. Vyhlásil, že podľa súdov sú policajti občanmi druhej kategórie, ktorým nepatrí rovnaká ochrana oznamovateľov ako „nepolicajtom“. Ozrejmil, že v konaniach, ktoré podávajú na súdy, už nebojujú za neodkladné opatrenie, keďže od momentu, keď policajtov minister vnútra postavil mimo služby, uplynulo 18 mesiacov.

„Tieto konania vedieme aktuálne už len v prospech riadneho fungovania systému ochrany oznamovateľov, pretože stav, keď oznamovatelia z radov príslušníkov Policajného zboru nemajú k dispozícii základný nástroj neodkladnej súdnej ochrany oznamovateľa vo forme neodkladného opatrenia, nemá oporu v zákone a významne oslabuje systém ochrany oznamovateľov,“ dodal advokát.

Kubina tiež spomenul, že ochrana oznamovateľov by mala vyzerať ako v prípade Márie Koránovej, ktorej Krajský súd súd v Košiciach právoplatne zrušil výpoveď z práce. Dostať ju mala z dôvodu, že v minulosti upozornila na neefektívny prenájom sanitiek. Tvrdí, že ak by Koránová bola príslušníčkou polície, ochranu, ktorú získala, by nedostala len pre svoj status policajtky.

Minister vnútra Šutaj Eštok v utorok na sociálnej sieti informoval, že Ústavný súd odmietol ústavnú sťažnosť jedného z policajtov zo skupiny čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o odvolaní.