27. feb. 2024 o 20:00
izabela, Koktejl

Takto môžete spozorovať zjavný príznak rakoviny pečene: Stačí, keď sa niekomu pozriete do očí

placeholder
Rakovina pečene sa dá ľahko odhaliť (ilustračné foto).
Zdroj: iStock

Na rakovinu pečene môže poukazovať aj varovný znak vo vašich očiach.

Zaujímavosti
27. feb. 2024 o 20:00
Takto môžete spozorovať zjavný príznak rakoviny pečene: Stačí, keď sa niekomu pozriete do očí

Na rakovinu pečene môže poukazovať aj varovný znak vo vašich očiach.

Primárna rakovina pečene je nezvyčajný typ rakoviny, ale podľa NHS je závažná a nemala by sa ignorovať. Jej príznaky sú často nejasné a objavia sa až v pokročilom štádiu - včasné odhalenie rakoviny je však veľmi dôležité, píše The Mirror. Jeden z príznakov ochorenia si môžete všimnúť, aj keď sa niekomu pozriete do očí.

Jedným z najčastejších príznakov rakoviny pečene je zožltnutie očného bielka, ktoré je súčasťou stavu známeho ako žltačka. Aj vaša pokožka môže byť žltá, hoci na niektorých typoch pokožky to nemusí byť tak viditeľné.

MEDZI ĎALŠIE PRÍZNAKY RAKOVINY PREČENE PATRIA

- nevysvetliteľný úbytok hmotnosti

- strata chuti do jedla

- pocit plnosti po jedle, aj keď bolo jedlo malé

- pocit nevoľnosti a zvracanie

- bolesť alebo opuch brucha

- svrbenie kože

- pocit veľkej únavy a slabosti

NHS odporúča navštíviť svojho praktického lekára hneď, ako spozorujete niektorý z týchto príznakov. Hoci môžu byť dôsledkom „bežnejšieho ochorenia“, vždy je dobré nechať sa vyšetriť, pretože včasné zachytenie rakoviny vám môže zachrániť život.

„Svojho praktického lekára by ste mali kontaktovať aj vtedy, ak vám už predtým diagnostikovali ochorenie, o ktorom je známe, že postihuje pečeň, napríklad cirhózu alebo infekciu hepatitídou C, a váš zdravotný stav sa náhle zhoršil,“ uvádza NHS.

Predpokladá sa tiež, že obezita a nezdravá strava môžu zvýšiť riziko tejto rakoviny, pretože môžu viesť k nealkoholovému tukovému ochoreniu pečene. NHS uvádza, že pravdepodobnosť vzniku rakoviny pečene môžete znížiť obmedzením alkoholu a dodržiavaním zdravej, vyváženej stravy s pravidelným pohybom.

Liečba rakoviny pečene závisí od štádia ochorenia, a ak sa zachytí včas, môže byť možné rakovinu úplne odstrániť. Liečba často zahŕňa chirurgickú resekciu na odstránenie časti pečene alebo jej transplantáciu.

„Len malá časť prípadov rakoviny pečene je však diagnostikovaná v štádiu, keď je táto liečba vhodná. Väčšina ľudí je diagnostikovaná, keď sa rakovina rozšírila príliš ďaleko na to, aby sa dala odstrániť alebo úplne zničiť. V týchto prípadoch sa na spomalenie šírenia rakoviny a zmiernenie príznakov, ako sú bolesť a nepohodlie, použije liečba, napríklad chemoterapia,“ dodáva NHS.