Zaujímavosti
video Video
photo Foto
22. jún. 2024 o 20:00
Miloš Audi, Koktejl

Mark tvrdí, že mal TIETO príznaky a lekári ho mali označiť za hypochondra: Nakoniec sa ukázalo, že má rakovinu

Podcenili príznaky?

Zaujímavosti
22. jún. 2024 o 20:00
Mark tvrdí, že mal TIETO príznaky a lekári ho mali označiť za hypochondra: Nakoniec sa ukázalo, že má rakovinu

Podcenili príznaky?

Američan odhalil, ako mu zistili zákerné ochorenie. 36-ročný Mark sa roky sťažoval na viaceré opakujúce sa symptómy, no zdravotníci jeho stav podľa jeho slov nebrali vážne, pričom ho dokonca označili za hypochondra. Ako informoval portál LADBible, ukázalo sa však, že išlo o veľmi zriedkavé, no zákerné ochorenie.

Lekári si mysleli, že predstiera choroby

Mark, ktorý žije v americkom štáte Colorado, sa vo videu na TikToku podelil o skúsenosť s viacerými lekármi. "Tvrdým spôsobom som sa naučil, že každoročná návšteva lekára a štandardné vyšetrenie nie sú vždy skvelým ukazovateľom vášho zdravia," uviedol na začiatku videa.

Podrobne odhalil, že niekoľko rokov zažíval neustále závraty, tlak na hrudi a mozgovú hmlu. Počas tohto obdobia mal Mark navštíviť niekoľko ordinácií, lekárov, pohotovostí či dokonca špecializovaných kliník, pričom všetky testy ukázali normálne hodnoty. Dostalo sa to do bodu, keď mu povedali, že je príliš mladý na to, aby sa obával o svoje zdravie, a poslali ho k psychiatrovi.

Muž dlho trpel rôznymi symptómami.
Muž dlho trpel rôznymi symptómami.
Zdroj: Reprofoto/TikTok/@mendandthrive

Ukázalo sa, že má rakovinu

V roku 2024 však 36-ročný muž začal pociťovať ďalšie príznaky, ako je horúčka, nadmerné nočné potenie či dokonca vred v ústach. Práve ten ho prinútil okamžite navštíviť ďalšieho lekára, ktorého žiadal o jeho biopsiu.

Tento test nakoniec odhalil závažný stav. Ukázalo sa, že Mark mal pravdu a trpel rakovinou jazyka, zriedkavým ochorením, ktoré väčšinou postihuje ľudí vo veku nad 60 rokov a je často zapríčinené ťažkým pitím alkoholu alebo fajčením. Muž však vo videu uviedol, že hoci si niekedy pripije, nikdy nerobil tieto neprospešné aktivity.

Diagnóza, našťastie pre Marka, ukázala, že išlo o prvé štádium orálneho spinocelulárneho karcinómu, najbežnejšej formy rakoviny ústnej dutiny a jazyka. Medzi príznaky sa radí aj bolesť ucha, červené alebo biele škvrny v ústach, úbytok hmotnosti, pretrvávajúca bolesť hrdla či znecitlivenie jazyka a opuch čeľuste.

Ukázalo sa, že má rakovinu.
Ukázalo sa, že má rakovinu.
Zdroj: Reprofoto/TikTok/@mendandthrive

Rakovinu jazyka je možné liečiť chemoterapiou alebo dvoma typmi operácií. Prvá sa týka odstránenia celého jazyka alebo postihnutej časti a ďalšou je odstránenie lymfatických uzlín na krku. "Ako si môžete predstaviť, som dosť frustrovaný. Nielen z nášho zdravotníctva, ale aj zo seba. Chcem však ľuďom pripomenúť, že nikto nie je dokonalý, ani tí najkvalifikovanejší a najskúsenejší lekári," poznamenal Mark.