27. jún. 2026 o 17:00
žani, Koktejl

Ostré slová herečky Anny Šiškovej: Modlím sa, nech toto obdobie prečkáme!

placeholder
Herečka Anna Šišková.
Zdroj: Matej Španka

Napätie by sa dalo krájať.

Domáce promi
27. jún. 2026 o 17:00
Ostré slová herečky Anny Šiškovej: Modlím sa, nech toto obdobie prečkáme!

Napätie by sa dalo krájať.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová, celý jej rezort a aj organizácie, ktoré pod neho spadajú, sú na nože s umeleckou obcou. Napätá atmosféra sa vyostruje s každým kontroverzným rozhodnutím, ktoré počas jej mandátu padne. K situácii v kultúre sa ostro vyjadruje aj známa herečka Anna Šišková (65). Najnovšie tak spravila v rozhovore pre portál Aktuality.sk.

„Strašne ma mrzí, že títo ľudia disponujú prostriedkami a peniazmi na financovanie umenia a kultúry, no my nevieme, kam tie peniaze idú. Ani sa to možno nedozvieme, keď odídu. Ale vieme, kam nejdú - nejdú na žiadne kultúrne centrá, chod kultúrnych domov a iných kultúrnych stánkov… Kultúru tým pochovávajú. Ja sa len modlím, nech toto obdobie prečkáme. A teraz pred voľbami o tom treba hovoriť ešte viac,“ zdôraznila.

O ľuďoch, ktorí tvrdia, že herci by sa nemali starať do politiky, si Šišková myslí svoje. „A tí, čo to hovoria, sa prečo starajú do politiky? Každý sa môže starať do politiky. Facebook je plný, každý sa vyjadruje, každý má názor. A prečo ja nemôžem mať názor? Ja som normálny človek. Toto je moja práca, som herečka a mám právo vyjadriť sa k oblasti, v ktorej pôsobím, povedala na plné ústa.

Nevie si predstaviť, že zamestnanec, ktorý pracuje hocikde inde, by sa nevyjadril, ak by videl zlo či neprávosť. „Však my, herci, patríme do kultúry. Pani Šimkovičová je jej šéfka. Takže je to naša šéfka, nie? A ja sa nemám vyjadrovať, ako nás financujú a hodnotia, keď to vidím? Však to by sme boli hlúpi, keby sme to neurobili, dodala.

Niektorí ľudia z brandže radšej mlčia, čo Šiškovú nenecháva chladnou. „No, ale kto iný by mal nejak zareagovať, ak nie my, však? Pravda je, že túto politickú situáciu cítiť všade. Ľudia sú na seba podráždení, agresívni. A najhoršie je, že sa to vkráda aj medzi umelcov samotných, jeden osočuje druhého. To je hrozné. Najhoršie, čo môžeme robiť, je niekoho súdiť,“ povedala na rovinu.