Poctu zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II. vzdali vo štvrtok okrem iných aj španielsky kráľ Filip VI., belgický kráľ Filip a tiež švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.
Alžbeta II. bola podľa španielskeho monarchu panovníčkou, ktorá napísala a formovala mnohé z najdôležitejších kapitol v histórii nášho sveta. V telegrame adresovanom novému britskému kráľovi Karolovi III. ocenil Alžbetin zmysel pre povinnosť s tým, že celý svoj život venovala službe pre krajinu.
„(Alžbeta II.) bola výnimočnou osobnosťou,“ uviedol vo vyhlásení belgický kráľovský palác. „Spojené kráľovstvo stratilo výnimočného monarchu, ktorý zanechal hlbokú stopu v dejinách,“ uviedol belgický kráľ Filip.
„Kráľovná slúžila svojim krajinám a Spoločenstvu národov s mimoriadnou oddanosťou a zmyslom pre povinnosť. Bola neustále prítomná, a to nielen v britskej spoločnosti, ale aj na medzinárodnej scéne,“ uviedol švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv vo vyhlásení.
DPA približuje, že švédska kráľovská rodina je s britskou kráľovskou rodinou príbuzensky prepojená cez kráľovnú Viktóriu (1819-1901), ktorá bola praprastarou matkou Karola XVI. Gustáva. Dedička švédskeho trónu, najstaršia dcéra súčasného švédskeho monarchu, sa na počesť niekdajšej britskej panovníčky volá korunná princezná Viktória.
Sústrasť britskej kráľovskej rodine, vláde a obyvateľom Spojeného kráľovstva a Commonwealthu vyjadril aj španielsky premiér Pedro Sánchez. „Bola to postava svetového významu, svedok a tvorca dejín Británie i sveta,“ napísal na sociálnej sieti.
Čínsky prezident Si Ťin-pching v piatok vyjadril úprimnú sústrasť britskej vláde a ľudu po smrti kráľovnej Alžbety II. Hlboký smútok nad úmrtím britskej panovníčky vyjadril aj japonský premiér Fumio Kišida, podľa ktorého ide o veľkú stratu pre celý svet. TASR informuje na základe správ agentúry AFP.
„Si Ťin-pching v mene čínskej vlády a čínskeho ľudu, ako aj vo svojom mene, vyjadruje hlbokú sústrasť. Jej odchod je pre Britov veľkou stratou,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré zverejnili čínske štátne médiá. Peking pripomenul, že Alžbeta II. bola prvou britskou panovníčkou, ktorá navštívila Čínu a ocenil dlhovekosť jej vlády, ako najdlhšie slúžiacej panovníčky v britskej histórii.
Si Ťin-pching pripisuje veľký význam rozvoju čínsko-britských vzťahov a je ochotný spolupracovať s kráľom Karolom III. na podpore zdravého a stabilného rozvoja bilaterálnych vzťahov v prospech oboch krajín a ich národov, píše sa vo vyhlásení.
Premiér Kišida vyjadril v mene japonskej vlády úprimnú sústrasť kráľovskej rodine a obyvateľom Veľkej Británie, pričom smrť kráľovnej Alžbety II. v ňom zanechala hlbokú ľútosť. „Smrť kráľovnej, ktorá viedla Britániu v nepokojných časoch vo svete, je veľkou stratou nielen pre britský ľud, ale aj pre medzinárodné spoločenstvo,“ povedal japonský premiér.
Kišida ocenil jej mimoriadne dôležitú úlohu pri udržiavaní svetového mieru a stability. Dodal, že výrazne prispela k posilneniu japonsko-britských vzťahov. Vlajky v Japonsku budú na znak úcty k zosnulej panovníčke spustené na pol žrde, uviedol hlavný tajomník úradu vlády Hirokazu Macuno.