Nová štúdia vedcov z Austrálie ukázala, že bežná infekcia, ktorá postihuje milióny žien na celom svete, by mala byť v skutočnosti klasifikovaná ako sexuálne prenosná choroba. Reč je o stave menom bakteriálna vaginóza (BV), ktorú zapríčiňuje rast nežiadúcich baktérií v genitálnej oblasti. Ako informoval portál Unilad, výskumníci potvrdili, že toto ochorenie sa dá vyliečiť niekoľkými spôsobmi.
Nová štúdia uverejnená v časopise New England Journal of Medicine naznačuje, že bakteriálna vaginóza by možno mala byť klasifikovaná ako pohlavne prenosná choroba. Tento stav je spôsobený tým, že rast zlých baktérií vo vagíne predbehne výboj tých dobrých. Výsledkom je neobvyklý, sivobielo sfarbený vaginálny výtok a podivný zápach pripomínajúci ryby. U niektorých ľudí dokonca môže vytvoriť podráždenie, no tento príznak sa neobjaví u všetkých.
Bakteriálnu vaginózu môže dostať každá žena s vagínou, no zvyčajne sa vyskytuje u ľudí, ktorí sú sexuálne aktívni. K zvýšenému riziku môže prispieť aj viacero ďalších faktorov vrátane tehotenstva, vnútromaternicového telieska (IUD), pohlavného styku s viacerými sexuálnymi partnermi, užívania antibiotík či nepoužívaním kondómov u mužov.
Prečo by mala byť klasifikovaná ako pohlavne prenosná infekcia?
V štúdii, uskutočnenej výskumníkmi z austrálskej Monash University a Alfred Health v Melbourne Sexual Health Centre sa objavilo 164 párov, v ktorých mala žena BV a bola v monogamnom vzťahu s mužským partnerom. Polovica účastníkov dostala perorálne antibiotikum a lokálny antibiotický krém, ktorý sa aplikoval na pokožku, namiesto toho, aby výskumníci liečili iba ženu. V druhej polovici párov muži naopak nedostali žiadnu liečbu.
Výskumníci zistili, že miera vyliečenia bola vyššia, keď sa liečili obaja v páre. "Naša štúdia ukázala, že opätovná infekcia od partnerov je príčinou vrátenia sa choroby. To nám poskytuje dôkaz, že BV je v skutočnosti pohlavne prenosná choroba," poznamenala profesorka Catriona Bradshaw.
Odborníčka dodala, že výskumníci sa stretli aj s problémami pri zisťovaní, či sa BV prenáša pohlavným stykom. Dôvodom je, že presne nevedia, ktoré baktérie spôsobujú toto ochorenie. Vedci však dúfajú, že pokrok v genomickom sekvenovaní im pomôže zistiť príčinu.