V pondelok spustila polícia dopravno-preventívnu akciu Záchranár, ktorá preverí vedomosti vodičov z prvej pomoci. Potrvá do nedele. V spolupráci so Slovenským Červeným krížom (SČK) sa koná na celom Slovensku.
Zastavení vodiči budú mať možnosť si preveriť vedomosti aj praktické zručnosti. "Vodiči majú jedinečnú možnosť vyskúšať si poskytovanie prvej pomoci, či ju ovládajú alebo niektoré úkony nezabudli," ozrejmila riaditeľka SČK, územný spolok Bratislava-mesto Pavlína Ferenčič. Šoféri, ktorí majú vodičské oprávnenie niekoľko rokov, podľa nej strácajú vedomosti. "Tiež manuály k poskytovaniu prvej pomoci sa v čase menia," doplnila.
Na vlastnej koži si to vyskúšala hneď v pondelok aj speváčka a právnička Martina Schindlerová. "Zastavili ma policajti, že dnes skúšajú vodičov či vedia oživovať," napísala bývalá superstaristka k fotke, na ktorej robí masáž srdca figuríne. Maťa sa odfotila aj so záchranármi, ktorí dohliadali na správnosť vykonávania prvej pomoci. Podľa úsmevov na tvárach je jasné, že speváčka vedela, čo robiť.
Kľúčové rady odborníkov
Kľúčové pri poskytovaní prvej pomoci je overiť si, či je bezpečnostná situácia priaznivá. "Pretože ak nie je, v tom prípade ani ja nebudem schopná poskytnúť prvú pomoc, lebo sama prídem k nejakému zraneniu," podotkla Ferenčič. Následne je potrebné zmonitorovať situáciu, zistiť vitálne funkcie zranených a volať záchrannú službu.
Dopravné nehody si môžu vyžadovať pomoc človeku v bezvedomí. Prvoradé je skontrolovať dýchanie pomocou zaklonenia hlavy, priložením ucha k jeho ústam. "Takzvanou trojkombináciou zisťujem, či pacient dýcha," priblížil pracovník SČK Michal Suško. Potrebné je pozerať sa na hrudník, či sa dvíha, počúvať uchom a cítiť na líci vydychovaný vzduch.
"Ak pacient nedýcha, začnem s resuscitáciou," upozornil. Priblížil, že frekvencia je 30 stlačení a dva vdychy. Stláčať je potrebné v strede hrudnej kosti do hĺbky jednej tretiny hrudníka.