14. mar. 2023 o 17:00
emd, Koktejl

Najchytrejší ľudia sa narodili v tomto mesiaci! Patríte tam aj vy?

placeholder
Septembrové deti by podľa výskumu mali mať veľkú výhodu oproti svojim rovesníkom. (ilustračné foto)
Zdroj: iStock

Výskum sa zameral na porovnávanie školských výsledkov.

Zahraničné správy
14. mar. 2023 o 17:00
Najchytrejší ľudia sa narodili v tomto mesiaci! Patríte tam aj vy?

Výskum sa zameral na porovnávanie školských výsledkov.

Pre vaše deti môžu byť pripravené veľké veci už od narodenia. Nemáme na mysli nič súvisiace s polemikou ohľadom prístupu k výchove, hovoríme o mesiaci ich narodenia. Správa Národného úradu pre ekonomický výskum zistila, že deti narodené v septembri bývajú úspešnejšie, píše Reader's Digest.

Štúdia skúmala známky žiakov vo veku 6 až 15 rokov a zistila, že deti narodené v septembri mali v priemere vyššie výsledky ako ich rovesníci. Pomocou rovníc na prognózovanie budúcich známok a výsledkov detí na vysokej škole výskumníci určili, že títo úspešní mladí študenti budú mať s väčšou pravdepodobnosťou vyššie celkové výsledky v testoch, s väčšou pravdepodobnosťou budú prijatí na lepšie školy a s menšou pravdepodobnosťou budú uväznení za trestné činy.

Zistenia štúdie nemajú nič spoločné s vlastnosťami Panien a Váh, ale skôr s tým, ako staré sú tieto septembrové deti v porovnaní so svojimi rovesníkmi. Hranica narodenín pre väčšinu škôl je 1. september, takže deti narodené v tomto mesiaci sú najstaršie a najrozvinutejšie vo svojich triedach. Na druhej strane deti s augustovými narodeninami častejšie zaostávali za svojimi rovesníkmi, pretože boli mladšie ako väčšina ich spolužiakov.

V mladom veku je tento prirodzený niekoľkomesačný náskok kľúčový, pretože vývoj v detstve rastie skokovo v porovnaní s akýmkoľvek iným obdobím života. Neskôr sa táto výhoda nabaľuje ako snehová guľa, pretože deti, ktoré sa narodili v správnom čase, majú výhodu, vďaka ktorej sa dostanú do lepších krúžkov a získajú viac času na výučbu, čo potom ďalej zlepšuje ich kognitívne funkcie, ktoré sa v priebehu času ďalej rozvíjajú.