Ochorenia srdca sú jedným z najväčších zabijakov na svete a každý deň pripravia o život len v Spojenom kráľovstve 190 ľudí. Odborníci ale tvrdia, že ak si rýchlo všimnete tieto tri príznaky, môžete chorobu zastaviť, píše The Mirror. Mnohí z nás si uvedomujú, že bolesti a nepravidelný srdcový tep sú jasným varovaním, že v našom hrudníku môže byť niečo v neporiadku. Možno vás však prekvapí, že niektoré z prehliadanejších príznakov sú na nohách badateľné pomerne skoro.
Nedávno na to upozornila Americká dermatologická akadémia, ktorá upozornila na alarmujúce opuchy, zvláštne hrčky a modré prsty na nohách, ktoré môžu byť príznakmi ochorenia. „Varovné príznaky sa môžu objaviť na koži a nechtoch, preto môže byť váš dermatológ prvým lekárom, ktorý si všimne, že máte ochorenie srdca. Ak viete, čo máte hľadať, môžete nájsť varovné príznaky ochorenia srdca aj na koži a nechtoch,“ uvádzajú v písomnom varovaní odborníci.
Odborníci si najprv posvietili na nevysvetliteľné opuchy a naznačili, že ochorenie srdca často spôsobuje hromadenie tekutiny v nohách, ktoré sa môže rozšíriť až do horných končatín alebo dokonca slabín. To v kombinácii s modrým alebo fialovým odtieňom pokožky môže tiež naznačovať, že máte zablokovanú cievu.
„Ak je oblasť vašej pokožky modrá (alebo fialová), keď je vám teplo, môže to byť znakom toho, že vaša krv nedostáva dostatok kyslíka. Bez liečby môže nedostatok kyslíka spôsobiť, že koža a pod ňou ležiace tkanivo nakoniec odumrú,“ dodali.
Súvisiace infekcie krvných ciev a srdca sa často prejavujú aj ako hrčky na prstoch na nohách, tieto sa všeobecne označujú ako „infekčná endokarditída“. „Hrčky môžu trvať niekoľko hodín až niekoľko dní. Kým zmiznú samé, pacienti potrebujú liečbu infekcie. Keďže túto infekciu spôsobujú baktérie, často sa dá liečiť antibiotikami.“
Hoci je rozpoznanie týchto príznakov kľúčom k boju proti ochoreniu, NHS (National Health Service) navrhuje niekoľko spôsobov, ako mu úplne predísť. Väčšinou ide o dodržiavanie nízkotučnej stravy s vysokým obsahom vlákniny. Významnú úlohu však môže zohrať aj skoncovanie s fajčením, cvičenie a zníženie príjmu alkoholu.
„Najdôležitejším varovným signálom je bolesť na hrudníku, najmä pri námahe. Bolesť je klasicky v centrálnej ľavej časti hrudníka a môže vyžarovať po jednom ramene, zvyčajne po ľavej ruke alebo až do čeľuste,“ povedal Dr. John Cummins, zdravotnícky pracovník so sídlom v Sydney, a pokračoval.
„Moja najsilnejšia a najdôslednejšia zdravotná rada: včasné odhalenie a liečba srdcových ochorení môže výrazne zlepšiť výsledky. Pravidelne sa nechajte vyšetriť u lekára, ktorý má k dispozícii najnovšie vyšetrenia, napríklad CT vyšetrenie koronárnych tepien.“